Testy wodorowe – kiedy się je stosuje i jak się przygotować?

Testy wodorowe – kiedy się je stosuje i jak się przygotować?

WTO, czyli wodorowy test oddechowy to badanie, które pozwala określić, czy proces trawienia i wchłaniania węglowodanów przez organizm przebiega prawidłowo. Testy wodorowe wykonuje się między innymi przy podejrzeniu nietolerancji laktozy, fruktozy i innych cukrów. Czym dokładnie jest test wodorowy i jak się do niego przygotować?

Testy wodorowe – na czym polega badanie? 

Wodorowe testy oddechowe to badanie, które pozwala na wykrycie wodoru i określenie jego poziomów w wydychanym powietrzu. W tym celu podaje się pacjentowi węglowodany (cukry). Wodór to gaz, który wytwarza się w procesie fermentacji w wyniku działania bakterii na węglowodany w jelicie grubym, lub cienkim. Następnie gaz przedostaje się do krwi i dalej do pęcherzyków płucnych. Stamtąd jest usuwany przez drogi oddechowe. W przypadku niektórych schorzeń większa część lub nawet całość węglowodanów nie zostaje strawiona i przez to ulega nadmiernej fermentacji. Konsekwencją jest wytworzenie się dużej ilości wodoru. 

Jakie są wskazania do testów wodorowych?

Proces opisany powyżej zachodzi przy złym wchłanianiu lub nietolerancji laktozy oraz fruktozy i innych cukrów. Z tego względu podejrzenie nietolerancji pokarmowej jest wskazaniem do badania. Co więcej, testy wodorowe powinno się wykonać przy podejrzeniu zespołu przerostu bakteryjnego jelita cienkiego i zespołu jelita wrażliwego. 

Takie badanie skierowane jest do osób, które zmagają się z dokuczliwymi objawami ze strony układu pokarmowego. Sygnałem do wykonania testów wodorowych mogą być między innymi uporczywe wzdęcia, uczucie nadmiernej ilości gazów, częsta biegunka, zaparcia, a także bóle brzucha, które występują po zjedzeniu węglowodanów. 

Jak przygotować się do testów wodorowych?

Testy wodorowe polegają na pobraniu próbek powietrza wydychanego przez pacjenta w specjalny aparat. Urządzenie następnie podaje zawartość wodoru w wydychanym powietrzu. Żeby jednak wyniki były adekwatne, trzeba się do badania odpowiednio przygotować. Przede wszystkim do badania pochodzimy na czczo. Od ostatniego posiłku musi minąć co najmniej 12 godzin. Na kilka dni przed badaniem należy także wstrzymać się od zażywania leków takich jak antybiotyki, czy przeczyszczające oraz suplementów diety. Przed samym badaniem należy natomiast dokładnie umyć zęby i wyszczotkować język. Dzień przed zaleca się także przejście na specjalną dietę – unikaj jedzenia warzyw wzdymających oraz nie pij mleka i soków owocowych. Postaw za to na lekkie posiłki ubogie w błonnik. 

Dodaj komentarz