Żakard – rodzaje i zastosowania tkaniny żakardowej

Żakard – rodzaje i zastosowania tkaniny żakardowej

W branży modowej liczy się nie tylko fason i kolor danej rzeczy, ale także jakość materiału, z jakiego została uszyta. Niektóre tkaniny uważa się za tanie i codzienne, inne zyskały miano luksusowych, odpowiednich na wyjątkowe okazje. Istnieją również tkaniny, które w zależności od składu materiału, mogą być wykorzystane na wiele sposobów. Jedną z takich tkanin jest żakard.

Jak powstaje tkanina żakardowa?

Tkanina żakardowa powstaje na krosnach wyposażonych w mechanizm Żakarda. Żakard (właściwie Joseph Marie Jacquard) to znany na świecie tkacz i wynalazca maszyny do wiązania sieci. Skonstruowana przez niego maszyna to po prostu urządzenie przesmykowe do wielobarwnego tkania wielowzorzystego. Maszyna ta umożliwia uzyskanie niemal każdego wzoru, dlatego też tkaniny żakardowe są zwykle bardzo wzorzyste, a często tez niezwykle kolorowe.

Żakard i jego rodzaje

Rodzaj tkaniny żakardowej uzależniony jest od sposobu, w jaki ona powstaje. Tkaniny żakardowe wykonuje się jako pojedyncze i wielowarstwowe. Te ostatnie tworzone są na wielu osnowach i przy wykorzystaniu wielu wątków. W tym wypadku wzór i jego tło mogą być tworzone przez wątki, osnowy lub tkaniny.

Jeśli chodzi o tkaninę żakardową pojedynczą, wyróżniamy kilka podkategorii. Żakard może być jednobarwny – powstaje, gdy osnowa i wątek są w tym samym kolorze. Typowym przedstawicielem takiej tkaniny jest adamaszek.

Żakard pojedynczy może być także wielobarwny. Powstaje wówczas, gdy osnowa i wątek występują w różnych kolorach. W ten sposób powstaje dwubarwny wzór. Kolorem wzoru i tła może być kolor wątku, osnowy lub kolor wypadkowy, powstający przez ich zmieszanie. W przypadku, gdy zastosujemy czarny watek i białą osnowę, możliwe jest uzyskanie wzoru w całej gamie odcieni szarości.

Wśród tkanin żakardowych pojedynczych wyróżniamy także tkaniny wielowątkowe i wieloosnowowe. Wielowątkowe to takie, które tworzone są przez jedną osnowę i wiele wątków. Wieloosnowowe z kolei powstają dzięki jednemu wątkowi i wielu osnowom.

Wysokiej jakości tkaniny żakardowe każdego typu znajdziesz w tym sklepie internetowym.

Najpopularniejsze zastosowania tkaniny żakardowej

Tkaniny żakardowe są mniej elastyczne niż dzianiny, mimo to znalazły szereg zastosowań w modzie damskiej i męskiej, a także w dziedzinie, jaką jest dekorowanie wnętrz. Żakard jest tkaniną wytrzymałą, a przy tym niezwykle efektowną – wszystko to za sprawą splotu, ale też niebanalnego wzornictwa.

Żakard nie gniecie się tak łatwo, jak tkaniny innego typu, dlatego utrzymanie go w dobrej kondycji nie jest trudne. Dobrze się układa, nie rozciąga i nie zmienia formy, dlatego sprawdza się jako materiał na okrycia wierzchnie (marynarki, żakiety, płaszcze) oraz odzież na specjalne okazje (garnitur damski, garsonka, sukienka wizytowa). Oczywiście tego typu odzieży nie pierzemy na mokro, a oddajemy do pralni chemicznej.

Z tkaniny żakardowej szyje się także szaliki i chusty, obrusy, zasłony i firany, ale także pokrycia materaców czy pościel.

Dodaj komentarz