Jak dbać o pościel, aby zawsze miała ładny wygląd?

Jak dbać o pościel, aby zawsze miała ładny wygląd?

Delikatna poduszka przyczynia się do szybszego wpadania w objęcia Morfeusza. Miękka w dotyku kołdra przyjemnie otula ciało. Ważną rolę odgrywają także prześcieradła. Istotna jest odpowiednia pielęgnacja, aby pościel przez długi czas zachowała ładny wygląd.

Dobór odpowiedniego materiału

Na rynku dostępnych jest wiele materiałów, z których wykonywane są pościele. Najlepiej sprawdzają się materiały pochodzenia naturalnego, takie jak jedwab, len czy powszechna bawełna, ponieważ skóra dzięki nim może normalnie oddychać. Niestety wpływają na znaczne pogorszenie estetyki z racji swoich gniotących się właściwości. Dzięki dodatkom włókien syntetycznych otrzymujemy trudno gniotący się materiał oraz odporny na rozciąganie. Złotym środkiem pomiędzy naturalnymi i syntetycznymi włóknami jest jersey.

Prześcieradła i poszewki — co ile trzeba prać?

Niezależnie od materiału, z którego wykonane są prześcieradła i poszewki, trzeba je regularnie zmieniać. Optymalny czas wynosi dwa tygodnie, jednak trzeba uwzględnić kilka spraw, takich jak nadmierne wydzielanie potu lub alergie na pyłki czy roztocza, bądź też problemy ze skórą. Pomiędzy zmianami pościeli, jedną z ważniejszych czynności jest wystawienie jej na podwórko. Przyczyni się to do powstawania mniejszej ilości roztoczy podczas użytkowania.

Problemy z mechaceniem

W nocy często się kręcimy. Wywołuje to tarcie niekorzystne dla tkanin. Natomiast największe mechacenia powstają podczas prania i to właśnie wtedy materiał niszczy się najbardziej. Mając to na uwadze, pamiętajmy o odwróceniu na lewą stronę podczas wkładania do pralki poszewek. Dobierając program, nie decydujmy się na wysokie temperatury. Zabijają one roztocza, natomiast pogarszają wizualny efekt. Nie łączny także w jednym praniu różnych struktur. W szczególności unikajmy twardych i szorstkich tkanin. Uwzględniając częstość prania poszewek, najlepszym rozwiązaniem będzie zakup modelu z dobrej jakości materiału. Ceny są wyższe, natomiast przy odpowiednim dbaniu o nią, nie grożą nam częste wizyty w sklepach z tekstyliami.

Dodaj komentarz