Objawy anemii u dorosłych pacjentów wykazują duże zróżnicowanie. Mogą być ledwo zauważalne lub całkowicie uniemożliwić prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Jakie są najczęstsze przyczyny anemii i kiedy należy udać się do specjalisty?
Anemia u dorosłych – przyczyny
Anemia to zmniejszenie stężenia hemoglobiny w organizmie. Następstwem tego jest upośledzenie zdolności krwi do dostarczania tlenu do wszystkich komórek ciała, co przekłada się na zaburzenie funkcjonowania organizmu człowieka.
Główną postacią anemii jest anemia niedoborowa, która powstaje, nie tylko na skutek nieprawidłowego żywienia, ale również w wyniku wzrostu zapotrzebowania lub upośledzenia wchłaniania żelaza, kwasu foliowego i witaminy B12. Przyczyną niedokrwistości może być także znaczna utrata krwi, np. podczas porodu lub rozległego zabiegu operacyjnego. Niedokrwistości powstaje także na skutek przewlekłych chorób, w tym nowotworów.
Prócz anemii niedoborowej, wyróżnia się m.in.: anemię hemolityczna, anemię aplastyczną i anemię syderoblastyczną. Niedokrwistość hemolityczna spowodowana jest rozpadem czerwonych krwinek. Anemia aplastyczną jest wynikiem chorób szpiku kostnego, a niedokrwistość syderoblastyczną związana jest z nieprawidłową syntezą hemu.
Anemia u dorosłych najczęściej diagnozowana jest u osób zmagających się z schorzeniami przewlekłymi, zaburzającym wchłanianie żelaza z przewodu pokarmowego oraz u osób w ciąży. Drugą grupą pacjentów są osoby stosujące nieprawidłowo zbilansowaną dietę wegańską, wegetariańską oraz eliminującą białko. Częstą przyczyną występowania anemi jest dominacja wysokoprzetworzonej żywności w codziennej diecie. Również regularne stosowanie leków z grupy NLPZ i nadużywanie alkoholu mogą spowodować wystąpienie objawów anemii u dorosłych.
Objawy anemii u dorosłych
Anemia może manifestować się na wiele sposobów. Każda z form niedokrwistości wyróżnia się specyficznymi objawami. Jednakże istnieje zbiór symptomów, występujących we wszystkich rodzajach anemii:
- przewlekle zmęczenie,
- gorsza tolerancja wysiłku fizycznego,
- osłabienie,
- kołatanie serca,
- ból i zawroty głowy,
- spadek zdolności poznawczych,
- zaburzenia uwagi,
- pękanie kącików ust,
- nudności,
- łamliwość paznokci,
- bladość skóry i błon śluzowych,
- duszności.
Symptomy mogące wskazywać na inne niż niedoborowe podłoże anemii:
- znaczne pogorszenie się kondycji skóry, suchość skóry,
- zaburzone łaknienie,
- dolegliwości bólowe,
- zmiany powierzchni języka, wygładzenie i pieczenie,
- łamliwość kości,
- przedwczesne siwienie,
- zwiększone wypadanie włosów,
- spadek masy ciała,
- objawy neurologiczne.
Diagnostyka anemii rozpoczyna się od morfologii krwi i określenia: liczby (RBC) i objętości (MCV) erytrocytów, poziomu hemoglobiny (HB), hematokrytu (Ht) i średniej zawartości hemoglobiny w czerwonej krwince (MCH).