Karma dla szynszyli – jaką wybrać?

Karma dla szynszyli – jaką wybrać?

Każdy kto posiada szynszyle doskonale wie jak bardzo te gryzonie wrażliwe są na jakość pożywienia. Są to bowiem zwierzęta, które posiadają dość specyficzne potrzeby żywieniowe. Oznacza to, że karmę dla nich dobierać należy z wyjątkową rozwagą i dokładnością. Na szczęście na rynku jest wiele karm, które spełniają te warunki. Warto zatem wiedzieć czym kierować się przy jej wyborze.

Zakup karmy – na co zwrócić uwagę?

Dobre karmy dla szynszyli powinny być nie tylko smaczne, ale i zdrowe. Ważne, aby taka karma cechowała się odpowiednkarmy dla szynszyliim bilansem składników odżywczych. Dlatego karma powinna składać się z produktów wysokobłonnikowych, niskotłuszczowych oraz niskobiałkowych. Dobrze jest także postawić na karmę bezzbożową lub taką, która posiada małą zawartość zbóż. Skład karmy to jedno, ważne jest także w jakie formie będzie podawana. W przypadku szynszyli dobrze sprawdzają się karmy w postaci granulatu. Zaletą tego typu karmy jest to, iż gryzonie nie będzie mógł wybierać sobie z karmy tylko te składniki, które będą mu najbardziej smakowały. Karmę w postaci granulatu będą musiały zjadać w całości, a zatem będą dostarczać swojemu organizmowi wszystkie ważne składniki odżywcze. Granulki powinny mieć także odpowiednią wielkość. Szynszyla powinna z łatwością móc trzymać granulkę w łapkach. Jak wiadomo w przypadku szynszyli szczególnie dbać należy o ich uzębienie. Gryzonie muszą mieć możliwość ścierania zębów. W związku z tym dobrym rozwiązaniem będzie wybór karmy dla szynszyli, która zawiera formułę dentystyczną.

Składniki dobrej karmy

Skład karmy powinien odzwierciedlać naturalny jadłospis tego gryzonia. Dlatego karma głównie składać powinna się z ziół i roślin. Ważne, aby były to różne rodzaje ziół i roślin. Dzięki temu gryzoń będzie miał urozmaiconą dietę. Zioła i rośliny można wzbogacać także owocami i warzywami. To idealne źródło witamin dla szynszyli. Analizują skład różnych karm warto także zwrócić uwagę czy zawierają one siemię lniane. Wpływa ono bowiem pozytywnie na układ pokarmowy szynszyli.

Jakiej karmy unikać?

Dostępne na rynku karmy dla szynszyli są różne. Wśród nich są i takie, których należy bezwzględnie unikać. Przede wszystkim karma nie może być zbyt kolorowa. Jeśli zawiera duże ilości czerwonych lub zielonych granulek to znać, iż prawdopodobnie zawiera znaczne ilości wyrobów piekarniczych, suszonych owoców lub kukurydzy. Są to składniki, które nie wpływają zbyt dobrze na zdrowie tych gryzoni. Oczywiście ważne jest także, aby nie sięgać po karmy zawierające w swoim składzie konserwanty, barwniki czy aromaty.

1 Comment

  1. Jesli w dalszym ciagu nie wiesz, jaka karma dla szynszyli bedzie najlepsza, zapytaj mnie lub dolacz do grupy na Facebooku, a my pomozemy podjac decyzje. Czytaj, rozwijaj swoja wiedze na temat potrzeb zywieniowych szynszyli. Dzieki temu idac do sklepu zoologicznego lub robiac zakupy w internetowym sklepie zoologicznym bedzie Ci latwiej wybrac dobry produkt. W swoim szynszylowym blogowaniu spotykam rozne osoby takie, ktore chca wiedziec o zywieniu szynszyli wszystko i takie, ktore kupuja pierwsza lepsza karme z szynszyla na etykiecie i nigdy nie zastanawiaja sie, co w niej jest. Jest to najgorsza postawa, ktorej nie potrafie zrozumiec. Nie trzeba studiowac grubych ksiazek, wystarczy troche poszukac i poczytac. 

Dodaj komentarz