Odzyskiwanie danych – z jakich nośników można odzyskać dane?

Odzyskiwanie danych – z jakich nośników można odzyskać dane?

Czasami zdarzają się sytuacje, w których komputer, laptop, telefon, czy jakieś inne urządzenie mogące przechowywać dane, ulegnie awarii. W takiej sytuacji może się okazać, że dane które były zapisane na tym urządzeniu, zostały utracone. Jeżeli były to informacje niezbyt istotne, nie będzie to zazwyczaj stanowiło problemu. Gorzej jednak, jeżeli w pamięci urządzenia były zawarte istotne informacje, ważne dokumenty. Na szczęście na rynku działają firmy, które mogą rozwiązać problem utraconych danych. Dzisiaj możliwe jest odzyskiwanie danych.

Z jakich nośników można odzyskać dane?

Dane bardzo często odzyskiwane są z dysków twardych (HDD, SSD) komputerów. W różnych sytuacjach może nastąpić utrata informacji zapisanych na dysku. Odzyskiwanie danych z tego typu nośników jest realne. Bardzo często jest to dość prosta czynność (np. po przypadkowym usunięciu plików), jednak wszystko zależy od stopnia oraz rodzaju uszkodzenia. Dane odzyskiwane są również z kart pamięci, pendrivów,  telefonów, tabletów.

Same uszkodzenia nośników pamięci podzielić można na dwie grupy:

– uszkodzenia fizyczne

– uszkodzenia logiczne

Zniszczenia fizyczne polegają na mechanicznej usterce danego nośnika pamięci. Przykładem może być zniszczony przypadkowo pendrive, czy telefon. Natomiast uszkodzenia logiczne powstają raczej na nieuszkodzonym mechanicznie nośniku danych, jednak w praktyce dość często przyczynami uszkodzeń logicznych, są pewne fizyczne usterki urządzenia.

Odzyskiwanie danych na własną rękę?

Szukając w sieci informacji na temat odzyskiwania danych, można natrafić na wiele poradników, które sugerują wykorzystanie różnych, często darmowych programów. Oczywiście każdy z nas może samodzielnie spróbować odzyskać dane. Jednak pamiętajmy, że tego typu, proste metody, zadziałają zazwyczaj wtedy, gdy usuniemy nasz plik przypadkowo i opróżnimy kosz. W takiej sytuacji można naprawdę łatwo odzyskać utracone dane. Jednak w każdej innej sytuacji raczej nie będzie tak łatwo. Warto wtedy korzystać z pomocy specjalisty, który posiada stosowny sprzęt oraz doświadczenie w tej materii.

Usługi odzyskiwania danych

Dzisiaj bez problemu znajdziemy firmy, zajmujące się usługami odzyskiwania danych http://centrumnaprawelektronikikomputerowej.pl/odzyskiwanie-danych/. Pojawia się ich coraz więcej. Najczęściej firmy te świadczą sporo usług związanych z danymi. Poza odzyskiwaniem danych zajmują się formatowaniem dysków, ich utylizacją i innymi usługami. Tego rodzaju usługi są różnie wyceniane, w zależności od stopnia skomplikowania problemu. W przypadku prostych uszkodzeń logicznych, cena może wynosić 100 – 200 złotych. Natomiast przy bardziej skomplikowanych uszkodzeniach, które wymagają wykorzystania profesjonalnego oprogramowania, cena może być wyższa.

1 Comment

  1. W przypadku utraty danych najważniejsze jest to, aby na tym nośniku, z którego dane zostały stracone niczego nie zapisywać. Nadpisanie bezpowrotnie niszczy poprzednią informację, a może do niego dojść w sposób nie zawsze uświadomiony przez użytkownika – np. poprzez pobieranie danych z internetu. Jeśli korzystanie z urządzenia jest ważniejsze od odzyskania danych, to znaczy, że te dane tak naprawdę nie są ważne. W pewnym sensie uszkodzenia fizyczne (nie tylko mechaniczne – bardzo dużo uszkodzeń zdarza się na poziomie oprogramowania układowego) chronią dane przed użytkownikiem, który w poszukiwaniu oszczędności może przez brak wiedzy i doświadczenia wyrządzić danym nieodwracalne szkody. Faktem jest, że w przypadku uszkodzeń logicznych można sobie poradzić samodzielnie, ale też nie są to usługi drogie…a na nadpisanie nie ma mocnych.

Dodaj komentarz