Jak oszczędzić na kominie?

Jak oszczędzić na kominie?

Budując czy modernizując dom z pewnością w większości przypadków koszty takiego przedsięwzięcia mają dla nas niebagatelne znaczenie. Na wiele sposobów próbujemy je obniżyć, najlepiej o jak największą kwotę. Interesować może nas na przykład kwestia komina, który kosztuje średnio około kilka tysięcy złotych. Jak na nim oszczędzić, a jakich metod należy unikać? Wszystko wyjaśnimy poniżej. Sprawdź!

Kup komin systemowy i oszczędź na montażu

Popularne obecnie systemy kominowe składają się z wielu części (przede wszystkim metrowych odcinków samego komina), które możemy stosunkowo łatwo i szybko złożyć, w niektórych przypadkach nawet całkowicie samodzielnie. Nie jest to na przykład często spotykany niegdyś komin murowany, w przypadku którego trzeba układać cegły, co wymaga wprawy i umiejętności. Komin systemowy jest znacznie bardziej przyjazny laikom.

Nawet, jeśli przyjdzie nam zamówić montaż, ponieważ nie dysponujemy żadną domową złotą rączką, fachowcowi nie powinno zająć złożenie komina zbyt długo, w związku z czym nie naliczy ogromnej opłaty. Dlatego też kominy systemowe są rozsądnym wyjściem, szczególnie, jeśli zależy nam na długoterminowym spokoju ducha i wydajności. Inwestując w dobry komin systemowy możemy mieć pewność, że nie będziemy musieli dokonywać żadnych napraw czy wymian przez bardzo długi czas.

Trzeba przy tym wspomnieć, że rodzajów kominów systemowych jest na rynku wiele, dlatego też należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby właściwie dobrać je do naszego systemu grzewczego i typów paliwa, które będziemy w nim spalać. W przeciwnym wypadku komin nie będzie działał prawidłowo.

Nie oszczędzaj zbyt agresywnie

Chęć czy też konieczność oszczędzania jest jak najbardziej zrozumiała, ale mimo wszystko trzeba uważać, aby nie oszczędzać zbyt agresywnie. Chodzi tutaj o kupowanie kominów z niepewnych źródeł, od niesprawdzonych producentów, oferujących podejrzanie niską cenę, czy też pozyskiwanie komina używanego.

W tym pierwszym przypadku jakość komina może się okazać niezgodna z deklaracjami, tak jak i jego parametry. Możemy więc potencjalnie zmarnować pieniądze na komin, który nie będzie kompatybilny z naszym urządzeniem grzewczym (kotłem, kominkiem) bądź też będzie mało wytrzymały lub trudny w montażu.

Jeśli zaś chodzi o kominy używane, to chociaż pierwotnie mogły być one świetnymi, wysokiej jakości kominami, to im dłużej były użytkowane, tym bardziej niepewne się stają. Zdecydowanie lepiej jest dopłacić i zakupić całkowicie nowe systemy kominowe, które będą w stanie działać w pełni wydajnie i sprawnie jeszcze przez wiele lat.

Dodaj komentarz