Co charakteryzuje wannę dla osób z niepełnosprawnościami?

Co charakteryzuje wannę dla osób z niepełnosprawnościami?

Wanna dla niepełnosprawnych lub dla osób starszych to obowiązkowy element dobrze przygotowanej dla nich łazienki. Zapewnia bardzo wysokie bezpieczeństwo i pozwala na samodzielność, co jest kluczowe, w przypadku korzystania z łazienki przez osoby z ograniczoną sprawnością. Czy wanna dla niepełnosprawnych to dobry wybór?

Wanna dla niepełnosprawnych – co musisz wiedzieć?

Wanna dla niepełnosprawnych to zupełnie inny rodzaj wanny niż ten, który jest kojarzymy normalnie. Gdybyśmy mieli oddać do użytku osobie z niepełnosprawnościami albo osobie starszej klasyczną, używaną przez na wannę, prawdopodobnie byłoby to zdecydowanie mniej bezpieczne niż klasyczny prysznic, z niskim odpływem na podłodze. Takie rozwiązanie pozwala przecież na bezpośredni wjazd wózka inwalidzkiego do kabiny, dzięki czemu osoba na nim przebywające pozostaje w stu procentach bezpieczna. Jednak wanna dla niepełnosprawnych to nowatorskie urządzenie, które charakteryzuje się szeregiem usprawnień, znacząco zwiększających bezpieczeństwo. Jej zamontowanie sprawi, że kąpiel będzie zdecydowanie bardziej bezpieczna i komfortowa, nawet w porównaniu z klasycznym prysznicem z niskim brodzikiem.

Jak wybrać wannę dla niepełnosprawnych?

Jednym z najważniejszych elementów, na który należy zwrócić uwagę wybierając wannę dla osób z niepełnosprawnościami jest jej wysokość. Powinna ona być stosunkowo nieduża i pasować do wysokości siedziska wózka, po to, aby użytkująca osoba bez problemu mogła się do niej przesiąść. Standardowo wysokość będzie wahać się pomiędzy 45 – 55 centymetrów. Bezkonkurencyjnym modelem jest jednak wanna dla niepełnosprawnych z drzwiami. Jej budowa sprawia, że zapewnia ona wysoki komfort użytkowania i intymność. Konstrukcja z drzwiczkami pozwala na wchodzenie i wychodzenie podobne do tego, które kojarzy się z klasyczną kabiną prysznicową. Dzięki bardzo obniżonemu progowi wejścia, same brzegi wanny mogą być wyższe. W zależności od budowy taki rodzaj wanny pozwalać może na kąpiel w pozycji stojącej bądź przy użyciu zamontowanego siedziska. Na rynku znajdziemy również wanny dla osób z niepełnosprawnościami, które posiadają już wbudowane siedziska. Ich wadą jest jednak brak możliwości kąpieli w pozycji stojącej.

Dodaj komentarz