Czy na drogach jest bezpieczniej?

Czy na drogach jest bezpieczniej?

I 1 styczeń przywitał nas jedną z informacji prawnych dotyczących jakże kontrowersyjnych sytuacji związanych z nakładaniem na kierowców pojazdów mandatów za przekraczanie prędkości, nieczęsto będących efektem „łapanki”. mandaty 300-500 zł o wiele lepiej przydadzą się na doposażenie samochodu np. w zestaw opon zimowych czy w lepsze płyny do zamarzających szyb czy do ogólnego poprawienia stanu pojazdu zwłaszcza na trwający okres zimowy. Im więcej mandatów tym bezpieczniej?

Nic bardziej złudnego. Statystyki rok rocznie pokazują, że mimo polepszenia jakości polskich dróg, mimo co raz bardziej surowych i niekiedy restrykcyjnych przepisów drogowych NIE JEST BEZPIECZNIEJ. Wręcz przeciwnie, co roku statystyki pokazują, że z roku na rok dochodzi do co raz większej liczby kolizji drogowych czy do wypadków, gdzie skutki są co raz bardziej tragiczne. Co jest przyczyną wielu wypadków drogowych?

Nie ma na to pytanie jednej odpowiedzi. Można jedynie pokusić się o podział wypadków drogowych na dwie różne grupy:

Wypadki drogowe z powodów z przypadku – mam tu na myśli szczególny przypadek, jak np. odpadające koło od pojazdu – tak, jak w przypadku wypadku w gminie Krzykosy, gdzie po odpadnięciu koła kierowca utracił zdolność do kontrolowania pojazdu a ten zjechał na przeciwległy pas powodując ogromny w skutkach wypadek drogowy – ucierpiała kierująca pojazdem i doszło do rozległego złamania miednicy. Innym przykładem wypadków z przypadków są kwestie związane ze zwierzyną leśną. Niektóre wypadki były nie do uniknięcia i to nie koniecznie z powodu posiadanej prędkości przez kierowców pojazdów.

Wypadki drogowe z powodu zaniedbań samych kierujących – mam tu na myśli czynnik ludzki pod każdą postacią: bandyctwo i piractwo drogowe, jazda pod wpływem alkoholu, brak oświetlenia rowerzystów, brak oświetlenia i odblasków osób pieszych, brak umiejętności jazdy…

Dlatego niech rok 2022 będzie rokiem osób poszkodowanych, aby nowy rząd potrafił dostrzec cierpienie ludzi, którzy są uczestnikami zdarzeń drogowych, wypadków w pracy, wypadków w rolnictwie… Ażeby potrafił nie tylko dać dobre słowo, ale autentyczną pomoc – czy to w postaci psychologa na wypadku czy w przypadku otoczenia rodziny psychologiem z urzędu. Wszystkiego dobrego i szerokości!!..

Dodaj komentarz