Czy wiesz, że kreatywność można ćwiczyć?

Czy wiesz, że kreatywność można ćwiczyć?

Kreatywność – dzisiaj niektórzy uznają ją za jedną z najbardziej pożądanych cech u ludzi. Be creative – bądź kreatywny. Jednak co zrobić, gdy wymyślanie nowych, nieszablonowych pomysłów nie przychodzi Ci łatwo?  Rozwój kreatywności nie musi (a nawet nie powinien) być nudny. Ćwiczenia na kreatywność dają przyjemność, zabawę, rozrywkę – jeżeli bawisz się nimi i podchodzisz do nich na luzie.

Ćwiczenia na kreatywność to najskuteczniejszy sposób rozwoju kreatywności jaki znam. Ich jest cała masa – są zarówno bardziej uniwersalne jak i bardziej precyzyjne. Osobiście wolę te uniwersalne, ponieważ je wykorzystujesz wielokrotnie na wiele sposobów.

Jednak na początek pamiętaj o jednym:

Nie każdy musi być kreatywny

Niektórzy ludzie mają naturalne predyspozycje do bycia kreatywnym. Według mnie ja je posiadam, w wielu ćwiczeniach kreatywności problemem nie było dla mnie wykonanie ćwiczenia. Największy problem stanowiło dla mnie wybranie „czegoś naprawdę trudnego” – uważałem, że większość rzeczy, które wybierałem do trenowania była zbyt łatwa.

Jednak nie wszyscy posiadają takie zdolności, niektórzy wręcz przeciwnie – wymyślenie czegoś nowego, nieszablonowego stanowi dla nich ogromny problem. Ta sytuacja posiada również zalety. Duża kreatywność ma również wady. W moim przypadku to jest zbyt duża liczba pomysłów, skakanie z kwiatka na kwiatek, problem z dotrwaniem do końca. A i bardzo ważne – podążanie za schematem. Gdy otrzymywałem instrukcje działania w programie partnerskim, to od razu stwierdzałem „ja to zrobię lepiej”natomiast gdy nie wykazujesz się ogromną kreatywnością, to prawdopodobnie łatwiej podążasz za instrukcjami innych i wykonujesz ich polecenia. To bardzo przydatna cecha gdy np. działasz w programach partnerskich (szczególnie na początku).

Ćwiczenia na kreatywność dla Ciebie

Jeżeli chcesz rozwinąć kreatywność, to wykonuj różne ćwiczenia na kreatywność. Każdą umiejętność można poprawić, jednak przede wszystkim kontroluj czy używanie swojej kreatywności daje Ci frajdę. Dla mnie wymyślanie nowych pomysłów stanowi ogromną przyjemność. Jeżeli Ciebie męczy, to poszukaj innych ćwiczeń.

Tutaj znajdziesz zarówno ćwiczenia bardziej abstrakcyjne, których przydatność jest bliska zeru. Jednak znajdziesz również ćwiczenia, które wykorzystasz do rozwiązywania problemów, a nawet do łatwiejszego osiągania celów.

Niezwykłe zastosowania rzeczy – czy słyszałeś kiedyś w szkole, domu hasło typu „do czego służy łyżka? Używaj jej odpowiednio”. Ja pamiętam (słabo, ale pamiętam) takie stwierdzenia. Każdy przedmiot w twoim otoczeniu posiada jakąś funkcje – długopis, myszka do komputera, monitor. Czas wyjść poza schematy – zastanów się nad nietypowymi zastosowaniami przedmiotów. Wybierz jeden dowolny przedmiot z otoczenia i wymyśl do niego jak najwięcej niecodziennych zastosowań.

Co by były gdyby – Ile razy „gdybałeś” o przeszłości. Co by było gdybym wtedy do niej podszedł? Co by było gdybym wtedy zaznaczył inną odpowiedź na egzaminie? Co by było gdybym dostał się na studia? I ludzie tak ryją sobie psychikę – Ty wykorzystaj pytanie „co by było gdyby” do rozwoju kreatywności. Zamiast zastanawiać się nad przeszłością zadawaj sobie różne „dziwne” pytania np. Co by było gdyby ludzie mieli łuski zamiast skóry? Co by było gdyby pieniądze rosły na drzewach? I podawaj wiele różnych odpowiedzi, różnych wariantów możliwości.

20 odpowiedzi – zadanie pochodzi od Briana Tracy – Ty stawiasz pytanie i musisz znaleźć na nie co najmniej 20 odpowiedzi. Jeżeli chcesz to możesz i 200, jednak minimum tworzy dwadzieścia pozycji. Jakie pytania zadawać? Według mnie jakie chcesz, jednak dobrze wykorzystać to ćwiczenie do rozwiązywania problemów np. „Jak mogę wyjść z długów”, oraz do osiągania celów „W jaki sposób mogę zacząć zarabiać 5000 zł na miesiąc”

Rozwiązuj zagadki – osobiście kocham różnego rodzaju zagadki. Według mnie pozytywnie wpływają na rozwój kreatywności. Zagadek znajdziesz mnóstwo w internecie

Czytaj – na serio nie potrafię sobie wyobrazić rozwoju kreatywności bez czytania. Czytanie pobudza naszą wyobraźnię, w wielu książkach znajdziesz wiele inspiracji i kreatywnych pomysłów. Dlatego książki rozwijają kreatywność. Co czytać? Według mnie to na co masz ochotę.

Jeżeli chcesz zacząć wykonywać ćwiczenia na kreatywność, warto pamiętać jeszcze o kilku zasadach, których warto przestrzegać:

Wyjdź poza schematy. Jeżeli za każdym razem powtarza Ci się jakaś odpowiedź (np. wszystkiego używałbyś jako tapety), to przestań tą odpowiedź zapisywać. W ćwiczeniach kreatywności chodzi o wychodzenie poza schematy, a nie w znajdywaniu nowych

Baw się dobrze – jeżeli rozwijanie kreatywności nie daje przyjemności, to warto coś zmienić. Może intensywność ćwiczeń, może same ćwiczenia. Nie twierdzę, że zawsze będzie łatwo i przyjemnie, jednak gdy na samą myśl o ćwiczeniach kreatywności odechciewa Ci się ćwiczyć to coś jest nie tak.

Zapisuj odpowiedzi – w ten sposób uwolnisz swój umysł z myśli. Dodatkowo umożliwisz sobie powrót w przyszłości do ćwiczeń i zobaczysz rozwój kreatywności. Oczywiście gdy masz możliwość ćwiczyć kreatywność jednak nie jesteś w stanie zapisywać odpowiedzi to śmiało to rób (przykładem takiej sytuacji jest stanie w kolejce).

Ogranicz swój czas – siedzenie godzinę nad jednym ćwiczeniem stanie się uciążliwe, w większości przypadków 5-10 minut to według mnie maks i powinno wystarczyć.

Dodaj komentarz