Dlaczego warto odwiedzić Bali?

Dlaczego warto odwiedzić Bali?

Parę słów o Bali

Bali to indonezyjska wyspa, położona w archipelagu Małych Wysp Sundajskich. Znajduje się na niej wulkaniczne pasmo górskie z najwyższym szczytem Agung (czynny wulkan). Wyspa jest niewielka, a znaczną jej część stanowią lasy tropikalne. Panuje tam klimat równikowy wilgotny. Moment w roku, podczas którego Bali zalewa fala turystów, przypada na lipiec i sierpień oraz czas Bożego Narodzenia, dlatego najlepiej wybrać się tam po lub przed sezonem.

Atrakcje na wyspie Bali

  1. Tanah Lot – świątynia najbardziej charakterystyczna dla Bali. Znajduje się na szczycie skały otoczonej morzem. Podczas przypływu woda zalewa cały teren, ze skały tworzą wyspę. Świątynie można podziwiać jedynie z brzegu – turyści nie mogą do niej wejść. Tahan Lot słynie z najbardziej malowniczych zachodów słońca na świece.
  2. Pola ryżowe – prawie całe Bali składa się z tarasów ryżowych. Są to najlepsze punkty widokowe, najpiękniejsze widoki dla zdjęć i główny zarobek Balijczyków. Można tam zrobić sobie zdjęcie z koszem z ryżem w tradycyjnym kapeluszu, podejrzeć pracę lokalnych ludzi, a także napić się świeżej wody z kokosa. Uprawy ryżu nie są w żadnym stopniu zmechanizowane, więc mieszkańcy pracują ciężko prawie cały rok. Dlatego nic dziwnego, że wstęp na tarasy jest często płatny. Jednak będąc na Bali, warto choć raz zgubić się wśród tych urokliwych krajobrazów.
  3. Wodospad Sekumpul – przez wielu nazywany ósmym cudem świata. Właściwie jest to siedem wodospadów, mało znanych turystom. Są położone w odludnym miejscu, wśród wzgórz i bujnej roślinności na północy wyspy. Najwyższy wodospad jest wysoki na prawie 80 metrów! Miejsce to najładniej wygląda w porze deszczowej, kiedy zasilane deszczem, prezentują całą swoją siłę. Jednak w czasie pory suchej również wyglądają imponująco.
  4. Pura Tirta Empul – świątynia położona w okolicach Ubud. Została zbudowana w X wieku wokół bijącego źródła, które do tej pory bulgocze na dziedzińcu. Mieszkańcy Bali przychodzą tam, by zażyć rytualnej, oczyszczającej kąpieli. Przybywają tam również całe pielgrzymki w celu oczyszczenia duszy i ciała. Również turyści mogą dostąpić tego rytuału – wystarczy zanurzyć się w basenie, do którego doprowadzana jest święta woda za pomocą kilkunastu fontann.
  5. Lovina – nazywa się tak obszar, a nie miasto ani plażę samą w sobie. Znajduje się na północy wyspy, gdzie przyjeżdża mało turystów – najbardziej oblegane jest południe. Lovina jest więc idealnym miejscem dla samotników. Plaże tu mają ciemny, wulkaniczny piasek, lecz mimo odpychającego wyglądu, w dotyku jest miły i miałki. Największą atrakcją więc nie jest plażowanie, a wypływanie łodziami, by podglądać życie delfinów.

Dlaczego warto odwiedzić Bali?

Bali jest niezwykle fascynującą wyspą i warto się tam wybrać na parę dni. Bliskość natury pozwala się uspokoić, lokalni mieszkańcy są przyjaźnie nastawieni do turystów, a piękne widoki wprost zmuszają do fotografowania.

Dodaj komentarz