Jak fajnie spędzić majówkę?

Jak fajnie spędzić majówkę?

Majówka jest ulubionym weekendem Polaków. Można ją spędzić na wiele różnych sposobów i w wielu różnych miejscach. W tym roku pierwszy maja wypada w niedzielę, trzeci w środę, więc wolnych dni można mieć maksymalnie pięć. Jak wykorzystać wolny czas, żeby zaznać trochę odpoczynku i aktywnie spędzić weekend? Nasza propozycja to jachty. Początek maja to idealny okres na rozpoczęcie sezonu. Miłośnicy żeglarstwa najczęściej wybierają Mazury z Krainą Wielkich Jezior, które w najgorętszym okresie wypełnione są setkami kołyszących się na wodzie łódek. Równie atrakcyjnymi miejscami, w których można pożeglować a oprócz tego zaznać innych atrakcji są Bieszczady z jeziorem Solina oraz Pojezierze Kaszubskie.

Mazury

Na Mazurach funkcjonuje wiele portów i przystani żeglarskich. Ośrodki te posiadają również bogatą bazę noclegową. Na pięciodniowy pobyt proponujemy trzydniową żeglugę i dwudniowy tour po mazurskich zabytkach. Swoją majówkową przygodę proponujemy rozpocząć od Jeziora Niegocin. Jacht można wypożyczyć w Giżycku czy Wilkasach. Warto wcześniej zarezerwować łódkę, gdyż w tak gorącym okresie wypożyczenie „od ręki” może okazać się niemożliwe. W ciągu trzech dni przy sprzyjających wiatrach można przemierzyć wzdłuż Wielką Krainę, a następne dwa dni poświęcić na zwiedzanie ciekawych miejsc. Punktem numer jeden jest Wilczy Szaniec.Choć dziś podkętrzyńskie lasy kryją tylko zgliszcza i ruiny dawnej kwatery Hitlera, to niewątpliwie jest to miejsce warte zobaczenia. W okolicy można także wpaść do Świętej Lipki na koncert organowy lub przejść się komnatami zamku krzyżackiego w Reszlu bądź Kętrzynie.

Kaszuby

Pojezierze Kaszubskie, choć mniej znane niż Mazury jest równie chętnie odwiedzane przez fanów żeglarstwa. Naszą bazą wypadową są urokliwe Wdzydze Kiszewskie z jeziorem Wdzydze, przy którym bez problemu można wypożyczyć jacht lub inne sprzęty wodne: kajaki, łódki, rowery wodne.

Miejscową atrakcję stanowi Kaszubski Park Etnograficzny z ludowymi obiektami, budynkami mieszkalnymi i gospodarczymi. Kilkugodzinny spacer po skansenie pozwala przenieść się w czasie do XVII wieku. Położenie miejscowości w Kaszubskim Parku Krajobrazowym dodaje jej kolejny atut.

Bieszczady

Kolejna propozycja na naszej liście to Bieszczady. Choć w bieszczadzki trakt w majówkę rusza setki wędrowców, to o jeziorze Solińskim pamięta tylko garstka z nich. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu w Bieszczady przyjeżdża się po to, by zdobywać szczyty. Żagle na jeziorze Solińskim to dodatkowa atrakcja. Wokół zbiornika funkcjonuje kilka ośrodków rekreacyjnych, można wypożyczyć w nich łódkę lub kajak. Swoją popularność jezioro Solińskie zawdzięcza przede wszystkim pięknym krajobrazom oraz nieskomercjonalizowanemu charakterowi. Oprócz żeglarstwa Bieszczady kryją w sobie wiele innych atrakcji, zdobywanie szczytów w pieszej wędrówce, przejażdżki rowerowe, konne. Dla spragnionych ciszy i spokoju jest to idealne miejsce na wypoczynek.

Dodaj komentarz