Jak sammemu zrobić czyścik magnetyczny do akwarium?

Jak sammemu zrobić czyścik magnetyczny do akwarium?

Każdy kto posiada akwarium, zdaje sobie sprawę z tego, że musi być ono odpowiednio często czyszczone. Chodzi przecież o zdrowie wszystkich stworzeń które tam pływają. Zaniedbanie tego procederu może się okazać zgubne dla naszych akwariowych zwierząt a dla nas samych – źródłem wstydu. Poniżej przedstawiamy prosty przepis na czyścik do akwariów, wykorzystujący zjawisko magnetyzmu.

Czego będziemy potrzebować?

Jeśli ma być to czyścik magnetyczny, dobrze będzie jeśli jego działanie oprzemy na dwóch magnesach neodymowych, które zapewnią nam wytrzymałe połączenie. Magnesy neodymowe charakteryzują się najsilniejszymi właściwościami magnetycznymi. Warto zaopatrzyć się w magnesy o kształcie podłużnym – dzięki temu montaż będzie łatwiejszy a sama obsługa, znacznie przyjemniejsza. Warto też zaopatrzyć się w kawałek filcu i rzep. Warto również zakupić trochę kleju używanego w akwarystyce. W żadnym wypadku nie może być to zwykły klej.

Od czego zaczynamy?

Na samym początku ustalmy który magnes będzie tym zewnętrznym (czyszczącym) a który
wewnętrznym (z uchwytem). Magnes zewnętrzny musi zostać owinięty czymś miękkim – stąd też pomysł na wykorzystanie filcu. Chodzi o to, aby nie zarysować powierzchni wewnętrznej naszego akwarium. Magnes wewnętrzny, nie wymaga już takich obostrzeń. Można do niego przykleić wspomniany rzep. Warto również pomyśleć o dodatkowym uchwycie (gdyż za magnes będzie nam trudno trzymać). W tym celu możemy wykorzystać jakiś prosty uchwyt np. ze szczotki.

Co dalej?

Podczas klejenia, pamiętajmy że należy wykorzystać klej ekologiczny, który nie będzie szkodził zwierzętom. Warto wykorzystać w tym celu klej używany do technik akwarystycznych. Z jednej strony jest on bezpieczny dla zwierząt a z drugiej – odporny na działanie wody. Klej ten jest jednocześnie dosyć tani, co nie zawyży nam kosztów produkcji całego czyścika. Rzecz jasna, podobne czyściki możemy zakupić za niewielką ceną w różnych sklepach akwarystycznych. O wiele więcej przyjemności daje jednak własnoręczne stworzenie takiego gadżetu.

Dodaj komentarz