Niezbędne zakupy do sporządzenia domowego sushi

Wycielacz do krów – dlaczego warto zainwestować?

Pierwsze zakupy związane z własnoręcznie robionym sushi nie będą należeć do najtańszych. Najkorzystniejszym rozwiązaniem dla naszego portfela ( prawdopodobnie też dla kubków smakowych ) będą zakupy w internecie.  Nasze pierwsze podejście do robienia sushi będzie droższe, ponieważ część ze składników takich jak ocet ryżowy, wasabi czy sos sojowy kupujemy raz na długi czas. Nie możemy zapominać o rzeczach równie niezbędnych, ale nie będących składnikami jak np. mata bambusowa.

Mata bambusowa

Cena w internecie jest podobna do cen w sklepach stacjonarnych, jednak produkt nie jest dostępny w każdym hipermarkecie. Matę bambusową z pewnością dostaniemy w każdym ze sklepów typu Kuchnie Świata. Służy ona do samego zwijania rolek, warto owinąć ją przezroczystą folią spożywczą przed przygotowaniem sushi. Cena produktu w sklepach stacjonarnych to wydatek rzędu 6-10zł. Mata bambusowa nie powinna się popsuć przez bardzo długi czas.

Zestaw do sushi

Tak naprawdę nie jest niezbędny, ale dodaje bardzo dużo klimatu, dzięki czemu potrawa dużo zyskuje. Warto poszukać na portalach z ogłoszeniami typu Allegro, pozwoli nam to na znalezienie bardzo atrakcyjnej oferty. Ceny w sklepach stacjonarnych są wysokie, ilość produktów do wyboru również pozostawia wiele do życzenia. Ładny zestaw naczyń dla 2 osób możemy znaleźć na portalach z ogłoszeniami za ok. 40zł

Ocet ryżowy

Wyróżniamy 3 podstawowe rodzaje octu ryżowego: biały, czerwony, czarny. Nas interesuje tylko i wyłącznie biały, najbardziej przypominający w smaku tradycyjny ocet spirytusowy. Warto zwrócić uwagę na kraj pochodzenia octu. Głównymi producentami są Chiny i Japonia, zazwyczaj chiński produkt jest kwaśniejszy od jego japońskiego odpowiednika – polecamy ten drugi. Cena tego produktu oscyluje wokół 5-12 zł w zależności od producenta.

Ryż do sushi

Bardzo ważne aby wybrać składnik dobrej jakości. Interesuje nas biały ryż nazywany „shari” w supermarketach lub w sklepach internetowych wystarczy poszukać „ryżu do sushi”, a zawsze powinniśmy mieć z czego wybierać. Nie powinniśmy oszczędzać na tym składniku potrawy, tym bardziej że różnice cenowe są stosunkowo niewielkie, i w cenie 6-14 zł powinniśmy kupić dobrej jakości produkt.

Sos sojowy

W przypadku sosu sojowego, sprawa jest dosyć prosta. Na naszym rynku nie ma wielu marek sosów sojowych, a te które są oferują dobrą jakość w przystępnej cenie. Naszym wyborem jest zdecydowanie Kikkoman. Są dwa rodzaje tego produktu: czerwony – naturalny, oraz zielony – mniej słony. Cena w sklepach internetowych to ok. 13 zł

Nori – Szkarłatnica delikatna

Nori to określenie pochodzące z Japonii. Pod pojęciem „Nori” rozumiemy różne gatunki jadalnych wodorostów. Te, które stosujemy do wyrobu sushi noszą nazwę Szkarłatnicy Delikatnej. W sklepie zazwyczaj możemy kupić opakowanie zawierające 10 arkuszy wodorostów, zaś w internecie możemy kupić po okazyjnej cenie opakowanie najwyższej jakości nori w opakowaniu po 50 szt. arkuszy. Średnio, każdy z arkuszy starcza na dwie rolki maki. Cena podstawowego opakowania (10szt. wodorostów) to wydatek rzędu 10 zł.

Wasabi

Przyprawa japońska wyrabiana z chrzanu japońskiego zwanego również wasabią japońską. Można go spożywać jako świeży utarty korzeń- niestety, świeży produkt jest niedostępny w Polsce, lub wyrabiać z proszku (w którym notabene zawartość japońskiej przyprawy jest znikoma). Cena proszku to ok. 10zł, starcza na długi czas.

Imbir marynowany

Imbir marynowany możemy zrobić samemu ( może niedługo napiszemy jak :)), lub kupić w sklepie. Przyrządzony własnoręcznie imbir dostarcza nam niezwykłych walorów smakowych, jednak na potrzeby tego artykułu zakładam, że skorzystamy z kupionego produktu. Mały słoiczek możemy kupić w większości hipermarketów w cenie od 6 zł.

Algi Kombu

Kombu to jeden z gatunków alg morskich, hodowany u wybrzeży Japonii, jednak występujący również naturalnie w wielu morzach na całym świecie. Kombu ma swoje zastosowanie w szeroko pojętej kuchni japońskiej, my się zajmiemy jego rolą przy przyrządzaniu ryżu do sushi. Wodorost kładziemy na gotowany ryż, tuż przed przykryciem garnka, a zdejmujemy od razu po zdjęciu garnka z paleniska. Dostępne w sklepach typu Kuchnie Świata w cenie ok. 10zł.

Składniki

Do samego sushi składniki powinniśmy dobierać sami. Na potrzeby artykułu wymienię podstawowe składniki, które są dostępne w większości centr handlowych. Zakup świeżego łososia będzie dobrym wyborem, jednak w tym przypadku unikałbym hipermarketów, na rzecz sklepów bądź targów rybnych (dobrym sposobem na wybór świeżej ryby jest powiedzenie sprzedawcy, że produkt będzie spożywany surowy). Następnym produktem będą paluszki krabowe – kupujemy zazwyczaj mrożone, zwracając uwagę na zawartość procentową ryb (im wyższa tym lepiej). Dalszymi produktami na pierwsze przyrządzanie sushi mogą być: awokado (wybieramy miękkie), rzepa marynowana, świeży ogórek, serek typu Philadelphia (często w restauracjach stosowany jest tańszy zamiennik- Ostrowia).

Dodaj komentarz