Sprężarka klimatyzacji. Czym jest i jak działa.

Sprężarka klimatyzacji. Czym jest i jak działa.

Sprężarka klimatyzacji. Czym jest i jak działa.

Przed nami długa podróż na wymarzone wakacje. Co ją może popsuć, oprócz niesprawnego samochodu i korków? A chociażby brak klimatyzacji. Nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć, że przez fakt iż współczesne modele samochodów są bardzo przeszklone, to w upalny dzień szybko robi się w nich jak w saunie. A podróż w takich warunkach do najprzyjemniejszych nie należy. Dlatego obecnie samochody wyposażone są w dwu lub czterostrefowa klimatyzacje – wszystko po to, by podnieść komfort podróży. Jednak bez względu na to, jak bardzo zaawansowana jest budowa układu klimatyzacji, z pewnością nie będzie się on mógł obejść bez elementu, jakim jest sprężarka do klimatyzacji.

Czym jest sprężarka klimatyzacji?

Sprężarka klimatyzacji to niezbędny element całego układu jakim jest klimatyzacja samochodowa. Jak każde urządzenie mechaniczne składa się z szeregu części między innymi z zasobnika. Po włączeniu całego urządzenia, do sprężarki trafia krążący wcześniej po obwodzie zamkniętym czynnik chłodzący. Stamtąd trafia on właśnie do sprężarki. Aby mogła ona normalnie pracować, czynnik chłodzący transportowany jest do zasobnika. I tam dochodzi właśnie do podstawowych działań. Mowa tutaj o oczyszczeniu i odwilgoceniu czynnika chłodzącego. Kolejnym etapem działania jest przesłanie tak „obrobionego” czynnika chłodzącego do skraplacza. W sprężarce zostaje on dodatkowo poddany sprężeniu co powodu wzrost ciśnienia przy jednoczesnym wzroście temperatury. We wspomnianym już skraplaczu, za sprawa wentylatora, ciepło jest oddawane na zewnątrz.

Na co warto uważać?

Sprężarka do klimatyzacji niestety może czasami ulec uszkodzeniu. Prawda jest bowiem taka, że nawet kiedy klimatyzacja nie jest uruchomiona, to sprężarka klimatyzacji jest cały czas napędzana. Stąd też częstym felerem, jaki spotyka się w układach klimatyzacyjnych, jest zatarta sprężarka klimatyzacji. Często może się również okazać, że jest nieszczelna, na skutek czego układ nie działa tak jak powinien. Trzeba o tym pamiętać, i regularnie sprawdzać jej stan. Jeśli cos nas zaniepokoi, chociażby usłyszymy, że sprężarka klimatyzacji wyje, koniecznie należy udać się do najbliższego serwisu klimatyzacji.

Nowa czy używana sprężarka klimatyzacji?

Najczęściej okazuje się, że konieczna jest wymiana. Można wtedy zdecydować, że zakupiona zostanie nowa lub używana sprężarka klimatyzacji. Warto dokładnie przemyśleć tą kwestię, ponieważ prawda jest taka, że nigdy nie mamy pewności ile posłuży nam używana sprężarka klimatyzacji. Jako że nikt nie wymaga od nas, abyśmy byli specjalistami od tematyki klimatyzacji czy to samochodowej czy pokojowej, warto zawczasu zorientować się, gdzie znajduje się najbliższy serwis, który w razie potrzeby będzie służył nam pomocą. Bowiem mieć na uwadze trzeba również to, że klimatyzacja powinna być nie tylko sprawdzana na bieżąco, ale również napełniana świeżym czynnikiem chłodzącym, w przypadku bardziej zaawansowanych instalacji niezbędna będzie również regularna wymiana filtrów. Dbając w ten sposób o klimatyzacje i stosując ja zgodnie z przeznaczeniem, nie musimy się obawiać, że sprężarka klimatyzacji nagle przestanie nam działać.

Dodaj komentarz