Tinnitus (z łaciny tinnītus ‘dzwonienie’) to uczucie dźwięku w jednym lub obu uszach przy braku zewnętrznego źródła dźwięku. Odczucie to jest najczęściej opisywane jako dzwonienie w uszach, ale dźwięki mogą również przypominać syczenie, szumienie, klikanie lub brzęczenie. Szumy uszne lub dzwonienie w uszach mogą być ciężkie, łagodne lub umiarkowane i mogą być stałe lub przerywane. Postrzeganie szumów usznych jest sprawą indywidualną.
Chociaż szumy uszne są słyszalne uszami, ich źródłem są obwody neuronalne w mózgu, które powodują, że słyszymy dźwięki w głowie. Nie wiadomo jeszcze dokładnie, co dzieje się w mózgu, aby stworzyć iluzję dźwięku, którego w rzeczywistości nie ma. Szumy uszne są najczęstszą dolegliwością, dotykającą od 10 do 15% ludności świata.
Przyczyny szumów usznych lub dzwonienia w uszach
Przyczyną występowania szumów usznych może być długotrwałe narażenie na głośne dźwięki lub pewne nawyki związane z trybem życia. Szumy uszne mogą również występować bez wyraźnej przyczyny u osób zdrowych. W wielu przypadkach jednak występowanie szumów usznych lub dzwonienia w uszach jest spowodowane zaburzeniami słuchu.
Przyczyny powstawania szumów usznych można podzielić na następujące grupy:
- Medyczny
- Korek woskowinowy w uchu
- Choroby ucha zewnętrznego, środkowego lub wewnętrznego
- Otoskleroza
- Choroba Meniere’a
- Niedokrwistość
- Alergia
- Cukrzyca
- Nowotwory głowy i szyi
- Niski poziom serotoniny
- Problemy z ciśnieniem krwi
- Choroba tarczycy (niedoczynność tarczycy).
- Zaburzenia słuchu
Statystycznie, 80-85% osób cierpiących na szumy uszne doświadcza różnego stopnia upośledzenia słuchu. Choć szumy uszne nie są przyczyną upośledzenia słuchu, ich skutki mogą zaburzać koncentrację, skupienie i wydajność pracy, ponieważ ciągły szum w głowie rozprasza i utrudnia skupienie się na naprawdę ważnych informacjach. Irytujący hałas odwraca uwagę od codziennych zadań i utrudnia znaczące interakcje z rodziną, przyjaciółmi i bliskimi.
Urazy głowy i zaburzenia mózgu
Urazy głowy, takie jak wstrząśnienie mózgu, mogą uszkodzić ucho wewnętrzne i powodować szumy uszne. Również choroby neurologiczne, takie jak stwardnienie rozsiane, mogą powodować szumy uszne, a guzy akustyczne nerwu słuchowego lub przedsionkowego mogą wywoływać szumy uszne poprzez ucisk na zakończenia nerwowe. Jeśli tak jest, należy skonsultować się z neurologiem, aby rozpocząć ścieżkę leczenia szumów usznych.
Leki, które powodują szumy uszne
Najczęstszymi lekami powodującymi szumy uszne są niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. aspiryna, gentamycyna), leki moczopędne, niektóre antybiotyki i leki przeciwnowotworowe. Jeśli po rozpoczęciu stosowania leku lub zmianie jego dawki występują szumy uszne, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia dalszego postępowania.