Zasiłek pogrzebowy z ZUS-u – ile wynosi i kto może go otrzymać?

Zasiłek pogrzebowy z ZUS-u – ile wynosi i kto może go otrzymać?

Zorganizowanie pogrzebu wiąże się z wieloma wydatkami, które po podsumowaniu mogą przekroczyć kwotę kilku tysięcy złotych. Zasiłek pogrzebowy to sposób na sfinansowanie większości, a nawet całości kosztów pogrzebu, który bardzo się przyda w momencie, gdy nie mamy oszczędności, które możemy przeznaczyć na pochówek bliskiej osoby. Komu wypłacany jest zasiłek pogrzebowy i ile wynosi on w 2022 roku? Sprawdź.

Komu przysługuje zasiłek pogrzebowy?

Zasiłek pogrzebowy to rekompensata za koszty pogrzebu i jest wypłacany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub KRUS w zależności od tego, w której instytucji odprowadzane są składki. Dodatkowe środki finansowe z tego źródła odciążają organizatorów pogrzebu z wielu wydatków i co ciekawe nie przysługują tylko rodzinie zmarłego. O pieniądze w ramach zasiłku może starać się wiele osób i podmiotów. Zasiłek pogrzebowy należy się:

– członkom rodziny,

– pracodawcy,

– osobom trzecim, które nie są spokrewnione ze zmarłym,

– gminie,

– powiatowi,

– domowi pomocy społecznej.

Aby uzyskać zasiłek pogrzebowy, należy złożyć wniosek osobiście, lub przesłać go pocztą, lub drogą elektroniczną. Musisz podać informacje takie jak: dane zmarłego, dane wnioskodawcy, akt zgonu, rachunki poniesionych kosztów pogrzebu i ewentualnie dokumenty potwierdzające pokrewieństwo z osobą zmarłą.

Ile wynosi zasiłek pogrzebowy w 2022 roku?

Kwota zasiłku jest zawsze taka sama i wynosi 4000 złotych. Nie ma znaczenia to, ile ostatecznie wyda się na organizację pogrzebu i jak wysokie składki płaciła zmarła osoba. Zasiłek pogrzebowy wystarczy na skromny, tradycyjny pochówek lub pokryje znaczną część kosztów. Niestety wiele osób musi dokładać pieniądze np. aby zorganizować stypę, kupić pomnik itp. Warto jednak pamiętać, że 4000 złotych wystarczy na podstawowe koszty związane z pochówkiem, czyli m.in.: organizację ceremonii, zakup trumny, przygotowanie ciała do ceremonii itd.

Organizacja pogrzebu z zakładem pogrzebowym

Zakład pogrzebowy Grudziądz pomoże Ci w zorganizowaniu pogrzebu oraz załatwieniu wszelkich formalności – również tych związanych z wnioskowaniem o zasiłek pogrzebowy. Pomoc profesjonalistów jest bardzo przydatna w tym trudnym okresie. Po odejściu bliskiej osoby możesz nie mieć głowy do tego, aby dopiąć sprawy związane z organizacją pochówku na ostatni guzik. Z pomocą zakładu pogrzebowego będzie to o wiele łatwiejsze, a pracownicy tego miejsca okażą niezbędne wsparcie i mogą doradzić Ci w wielu kwestiach związanych z przygotowaniem ceremonii pogrzebowej. Pieniądze z zasiłku pogrzebowego możesz w całości przeznaczyć na usługi zakładu pogrzebowego, który zajmie się większością spraw związanych z pochówkiem.

Dodaj komentarz