Jakie badanie na wypadanie włosów będzie najlepsze?

Jakie badanie na wypadanie włosów będzie najlepsze?

Wypadanie włosów to problem, z którym może borykać się tak naprawdę każdy z nas. Niestety, diagnostyka przyczyn nadmiernej utraty kosmyków może być trudna. Warto byłoby więc dowiedzieć się, jaki badania mogą być zasadne, jeżeli wypadają nam włosy. 

Badania hormonalne i morfologia 

Osoby, które chcą dowiedzieć się, jakie badanie na wypadanie włosów wykonać, powinny w pierwszej kolejności udać się do gabinetu lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Najprawdopodobniej zlecone zostanie wówczas badanie krwi, określane mianem morfologii. Czasami bowiem niedobór żelaza może manifestować się poprzez wypadanie włosów. Najczęściej wystarczające będzie przyjmowanie preparatów uzupełniających poziom tego pierwiastka w organizmie. Jeżeli jednak morfologia nie wykaże odchyleń, zasadne może okazać się wykonanie badań hormonalnych. U przedstawicielek płci pięknej za nadmierną utratę włosów może odpowiadać zbyt wysoki poziom androgenów, czyli hormonów męskich. Mowa tu przede wszystkim o testosteronie. W praktyce, problem ten dotyczy głównie kobiet cierpiących na zespół policystycznych jajników. Jeżeli zaburzenia hormonalne potwierdzą się, najprawdopodobniej zaordynowane zostanie leczenie doustne. Bardzo często polega ono na przyjmowaniu dwuskładnikowej antykoncepcji hormonalnej. 

Badanie skóry głowy

Wielu osobom wydaje się, że włosy wypadają im nadmiernie, ale rzeczywistość jest zupełnie inna. Normą jest bowiem utrata do stu kosmyków każdego dnia. Aby ocenić, czy ma się do czynienia z wypadaniem włosów, warto udać się po poradę do dermatologa bądź do trychologa. Wówczas skóra głowy zostanie poddana badaniu. Będzie ono polegało na dokładnym jej obejrzeniu w powiększeniu. Dzięki temu oceniona zostanie kondycja skalpu, jak również stan poszczególnych cebulek włosowych. Jeżeli będą one wyglądały na osłabione, najprawdopodobniej świadczyć to będzie o rozwoju jakiejś patologii. Dzięki takiej profesjonalnej ocenie można także zdiagnozować ewentualne schorzenia skóry, takie jak grzybica czy łupież. Mogą one w pośredni sposób wpływać na stan włosów, powodując ich nadmierne wypadanie. 

Jakie jeszcze badania mogą być zasadne?

Nadmierne wypadanie włosów może wymagać także wykonania innego rodzaju badań. Czasami wynika ono bowiem z ogólnej złej kondycji całego organizmu. Może być powodowane zaburzeniami endokrynologicznymi, na przykład niedoczynnością tarczycy. Niekiedy, nadmierna utrata kosmyków powiązana jest z zaburzeniami natury psychicznej. Wypadanie włosów może także wynikać z osłabienia organizmu po ciąży czy po ciężkiej chorobie. Warto zatem wykonywać wszelkie badania laboratoryjne i obrazowe, zalecane przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej oraz przez poszczególnych specjalistów. 

Dodaj komentarz