Po kilkudziesięciu latach panowania na rynku kosmetycznym chemii pod różną postacią, powracają do nas kosmetyki naturalne. Świadomi konsumenci sięgają po nie chętniej niż jeszcze kilka lat temu. Dlaczego następuje odwrót od kosmetycznej chemii? Czy ten kierunek rzeczywiście jest słuszny?
Chemia w kosmetykach
Świat, nasze otoczenie, a nawet my sami, zbudowani jesteśmy z substancji, pierwiastków i związków chemicznych. Nasze życie również nieustannie podlega chemicznym procesom. Dlaczego więc chemia w kosmetykach jest uznawana za szkodliwą? Najprościej można powiedzieć, że chemia chemii nierówna…
W kosmetykach szkodliwa jest nie tyle sama chemia, lecz wybrane substancje i związki, które negatywnie wpływają na nasz organizm. Należą do nich przede wszystkim silnie myjące substancje, konserwanty, parabeny, sztuczne barwniki i aromaty oraz silikony.
Mają one sprawić, że kosmetyk będzie bardziej atrakcyjny, trwalszy, a nawet skuteczniejszy (pozornie) w działaniu. Niestety – efekty ich działania częściej bywają ujemne niż dodatnie.
Kosmetyki naturalne, czyli jakie?
Definicja kosmetyków naturalnych bywa zmienna w zależności od kraju produkcji, zwłaszcza, że w chyba w żadnym państwie nie jest ona uregulowana prawnie. Przyjmuje się, że kosmetyki można nazywać naturalnymi, kiedy zawierają przynajmniej 80% składników pochodzenia naturalnego.
Mogą być to składniki roślinne, mineralne lub pochodzenia zwierzęcego. Przez składniki roślinne rozumiemy między innymi ekstrakty roślinne – z ziół, owoców, nasion. Składnikami mineralnymi mogą być te pozyskiwane ze skał, minerałów – jak sole, glinki, błoto. Składnikami pochodzenia zwierzęcego może być na przykład śluz ślimaka.
Dlaczego kosmetyki naturalne są dla nas lepsze?
Kosmetyki naturalne nie zawierają zbędnej i szkodliwej dla ludzkiego organizmu chemii. Działają poprzez wykorzystanie substancji dobrze tolerowanych przez człowieka. Stosowane konserwanty są naturalne, podobnie jak aromaty i barwniki.
Rezygnacja ze zbędnych dodatków pozwala na uniknięcie efektów ubocznych, takich jak reakcje alergiczne, podrażnienia, przesuszenie skóry. Kosmetyki naturalne są zdecydowanie bezpieczniejsze dla osób ze skórą wrażliwą, skłonną do podrażnień, w tym również niemowląt i noworodków.
Jak wybierać kosmetyki naturalne?
Wybierając kosmetyki naturalne, warto kierować się certyfikatami wydawanymi przez uznane na całym świecie instytucje. Należą do nich przede wszystkim EcoCert, Cosmebio, NaTrue czy BDIH.
Kosmetyk posiadający certyfikat jednej z tych organizacji spełnia najwyższe normy jakości produktów naturalnych.