Każdy maluch jest oczkiem w głowie swoich rodziców. Chcemy bowiem, aby nasze dziecko rosło zdrowo, a dieta była bogata w odpowiednie składniki odżywcze. Ważne jest więc zwrócenie szczególnej uwagi na każdy pokarm, który przyjmuje nasz maluch. Dwuletnie dziecko potrafi już wyrazić dosadnie swoje potrzeby, codziennie poznaje świat i zdobywa nowe umiejętności… ale nadal potrzebuje mleka w swojej diecie. Jakie zatem mleko od 2 roku życia będzie odpowiednie dla malucha? Jakie mleko będzie miało odpowiednią ilość wapnia, aby wzmocnić kości i prawidłowy wzrost? Jakie wartości odżywcze powinno mieć mleko dobrej jakości dla naszego malucha? To tylko niewielu z wielu pytań początkujących rodziców.
Mleko dla malucha powinno przede wszystkim dostarczyć odpowiednią ilość energii oraz składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego wzrostu. Nic dziwnego! W końcu maluch w tym okresie jest bardzo aktywny fizycznie, uwielbia odkrywać świat i dlatego potrzebuje odpowiednią dawkę witamin i składników mineralnych – a składniki te z pewnością dostarczy mleko.
Warto podkreślić, że nie wszyscy rodzice wiedzą, że maluch, który skończył dwa latka potrzebuje tyle samo witaminy D co osoba dorosła!
Dziecko również powinno otrzymać podwójną dawkę witaminy A, aż 90% więcej witaminy C i ponad 30% więcej cynku w przeliczeniu na kilogram masy ciała. Niestety dieta dwulatka nie zawsze jest w stanie pokryć takiej ilości witamin, warto więc wprowadzić do diety mleko, które zaspokoi niezbędne składniki odżywcze i witaminy. Ułożenie bowiem odpowiedniej diety dla dwulatka stanowi nie lada wyzwanie! Zatem warto podstawić na modyfikowane mleko wzbogacone w witaminy i składniki mineralne. Warto również pamiętać, że dla dwuletniego dziecka krowie mleko nie będzie dobrym rozwiązaniem. Krowie mleko nie dostarczy maluchowi potrzebnych wartości odżywczych i witamin.
Co powinna zawierać pełnowartościowa dieta dla malucha od 2 roku życia?
Pełnowartościowa dieta powinna zawierać odpowiednią ilość składników mineralnych, białka, witamin, tłuszczów i węglowodanów, a produkty żywieniowe powinny mieć cechować się wysoką gęstością odżywczą. Pamiętajmy, że tylko odpowiednia dieta wpłynie właściwie na rozwój i wzrost dziecka, a także zapobiegnie chorobom ujawniającym się w dorosłym życiu jak np. otyłość, choroby serca. Warto podkreślić, ze dieta dwulatka powinna składać się z:
- różnorodnych posiłków,
- dużej ilości produktów pochodzenia roślinnego, a nieco mniej produktów pochodzenia zwierzęcego,
- dużej ilości warzyw i owoców,
- produktów zbożowych,
- tłuszczów – pamiętajmy więc, aby nie ograniczać spożycia masła!
- ryb – pamiętajmy, że niektóre gatunki takie jak makrela, miecznik, tuńczyk mogą być zanieczyszczone, warto więc z nich zrezygnować.
Pamiętamy, aby również dość mocno ograniczyć słodycze. Im mniej słodyczy dziecko nauczy się jeść, tym lepiej później poradzi sobie ze złymi nawykami żywieniowymi.