Urodziny, zjazdy rodzinne, czy po prostu duże spotkania towarzyskie mają to do siebie, że po ich zakończeniu gospodarza czekają wielogodzinne porządki. Czeka na niego stos brudnych talerzy i sztućców do umycia bądź włożenia do zmywarki, brudny obrus, który trzeba wyprać i wiele, wiele innych. Jest jednak sposób na to, jak znacznie przyspieszyć proces sprzątania po imprezie, który dodatkowo pozwala uniknąć ryzyka zniszczenia zastawy, czy obrusu. Są to oczywiście produkty jednorazowe, które wbrew pozorom nie muszą wcale być szkodliwe dla środowiska naturalnego.
Jakie produkty jednorazowe mogą przydać się na przyjęciu?
Bardzo popularne są słomki, sztućce, kubki i talerze jednorazowego użytku. Warto wiedzieć, że łatwo dostępne są także między innymi obrusy jednorazowe, stworzone z papieru, ale posiadające strukturę imitującą prawdziwy materiał. Obecnie dostępne są naprawdę wysokiej jakości produkty jednorazowe, co sprawia, że wcale nie muszą one wyglądać tanio i źle się prezentować. Przede wszystkim nadadzą się one na imprezy plenerowe (grille, spotkania na działkach), ale nie tylko.
Dziecięce przyjęcia urodzinowe i ogółem imprezy, na których dużą część gości stanowią dzieci, również zyskają na stosowaniu zastawy jednorazowej. Przede wszystkim dlatego, że dzieci mają tendencję do niszczenia i brudzenia, co może spowodować zbijanie szklanek, szczerbienie talerzy, czy trwałe plamienie obrusu. Sztućce, talerze, kubki i obrusy jednorazowe wyeliminują ten problem.
Czy produkty jednorazowe mogą być ekologiczne?
Wiele osób kojarzy produkty jednorazowe z tanimi, niskiej jakości produktami plastikowymi. Faktycznie, swego czasu królowały plastikowe słomki, talerze, kubki, czy sztućce, ponieważ były one po prostu najtańsze i najłatwiej dostępne, a świadomość na temat szkodliwego wpływu plastiku na środowisko naturalne była niewielka. Dużo się jednak w tej kwestii zmieniło w ostatnich latach i obecnie zakup wysokiej jakości, biodegradowalnych produktów jednorazowych jest znacznie prostszy i szybszy, a przy tym nie aż tak drogi.
Z czego tworzy się biodegradowalne produkty jednorazowe? Dużo zależy od tego, do czego mają one służyć – żywności, napojów, ozdoby, przechowywania produktów. Wykorzystuje się między innymi papier (na przykład do kubeczków, czy obrusów), otręby pszenne, bambus, makaron i nie tylko. Aktualnie, coraz częściej można spotkać się z biodegradowalnymi słomkami (w restauracjach, fast-foodach), a także ekologicznymi, a nie plastikowymi opakowaniami na żywność na wynos. Szczególnie w większych miastach.