Przed czym mogą ochronić spodnie robocze?

Przed czym mogą ochronić spodnie robocze?

Kiedy mówimy o spodniach roboczych, możemy mieć na myśli między innymi spodnie krótkie, spodnie do pasa czy spodnie typu szwed. Występuje wśród nich tak duża różnorodność, że ciężko oceniać je całościowo – poszczególne rodzaje spodni przeznaczone są m.in. dla osób na różnych stanowiskach i do użytkowania w różnych porach roku. Możemy w związku z tym zadać sobie pytanie: przed czym mogą chronić spodnie robocze? Czym powinny się charakteryzować dobre spodnie do pracy?

Spodnie do pracy a kategoria ochrony

Warto wiedzieć, że w Polsce w odniesieniu do ubioru roboczego stosuje się trzy kategorie ochrony. Pierwsza kategoria mieści w sobie ubrania, które przeznaczone są przede wszystkim dla osób wykonujących proste, niegroźne zadania. Mogą to być na przykład proste rękawice chroniące przed odłamkami szkła czy kurtka przeciwdeszczowa, która powinna poradzić sobie z niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi.

Dla pracowników fizycznych, którzy są zagrożeni na przykład poparzeniem, upadkiem z wysokości, urazami mechanicznymi czy też wysokimi lub niskimi temperaturami dedykowane są ubrania ochronne, w tym spodnie do pracy, drugiej i trzeciej kategorii.

Druga kategoria zapewnia ochronę przed określonym czynnikiem (np. substancją żrącą dla pracownika, który może mieć na swoim stanowisku z nią kontakt), którego skutek działania na człowieka byłby od razu widoczny (rana, poparzenie). Najwyższa kategoria zarezerwowana jest dla osób, które wymagają bardzo mocnej ochrony przed wysoce groźnymi czynnikami, których efekty niekoniecznie są widoczne od razu.

Jakie powinny być idealne spodnie do pracy?

Idealne spodnie robocze powinny przede wszystkim zapewniać poziom ochrony adekwatny do zagrożenia, jakie wiąże się z wykonywaniem obowiązków. Również ważne jest, aby ubiór nie krępował zanadto ruchów i był dostosowany do panujących wokół warunków atmosferycznych. Oznacza to, że w upalne lato ocieplane spodnie należy zastąpić produktem bardziej przewiewnym, który nie wywoła ryzyka przegrzania organizmu.

Spodnie do pracy mogą być produkowane z różnych materiałów, natomiast dwoma klasycznymi rozwiązaniami są spodnie stworzone w stu procentach z bawełny, a także spodnie z mieszanki bawełny z poliestrem, w której przeważa bawełna. Jak łatwo się domyślić, to pierwsze rozwiązanie jest wygodniejsze, ale mniej trwałe.

Materiał to jednak nie wszystko. Bardzo istotna jest także staranność i dokładność, z jaką spodnie zostały wykonane. Widoczne niedoróbki, wystające nitki i inne tego typu problemy mogą świadczyć o tym, że spodnie nie zostały wykonane należycie i nie wytrzymają zbyt długo, dlatego warto zwracać na to uwagę.

Dodaj komentarz