Bez ubezpieczenia OC ani rusz

Bez ubezpieczenia OC ani rusz

W dzisiejszych czasach trudno sobie wyobrazić życie bez samochodu. Czy to mówimy o prowadzeniu własnego biznesu, pracy na etacie, życiu społecznym czy rodzinnym. Auto jest nam niezbędne, pozwala bowiem uniezależnić się od komunikacji miejskiej i pozostałej innej. Dzięki temu możemy też lepiej gospodarować swoim czasem. Oszczędzać go więcej, co w XXI wieku jest niezwykle istotne.

Sam zakup auta wymaga całkiem sporej wiedzy. Producentów jest sporo, każdy oferuje nam co innego. Samochody są jednak wadliwe – jedne mniej, drugie bardziej. Bez względu na to, gdzie samochód kupujemy – w komisie, czy w salonie to musimy mieć świadomość faktu, że coś może się zepsuć. Naprawy kosztują, paliwo kosztuje. Będziemy tez musieli zapłacić za ubezpieczenie. Bez tego bowiem nie da się wyjechać na nasze drogi. W Polsce jest bowiem obowiązek płacenia OC, jeśli tego nie robimy, to samochód może zostać nawet zatrzymany i niedopuszczony przez policję do ruchu drogowego.

Samo OC jest całkiem przydatnym ubezpieczeniem, choć z życiu dobrego kierowcy niewiele zmienia. Chciałoby się, żeby pieniądze jakie rokrocznie wydajemy na OC przekładałyby się na remonty dróg lub budowę nowych. Tymczasem drogi są dziurawe, a pieniądze wydawane na ubezpieczenia w zasadzie wyrzucane są w błoto. Bo co z tego, że ubezpieczamy auto, skoro w przypadku ewentualnej stłuczki i tak my ponosimy koszta naprawy? Bo zazwyczaj firmy ubezpieczeniowe są opieszałe w wypłacie należytego odszkodowania, a my jakoś poruszać się musimy. Często więc jesteśmy zmuszeni na własną rękę dokonywać napraw. Tym bardziej, że wypłacane kwoty są często zaniżane i nie wystarczają w rzeczywistości nie są w stanie pokryć kosztów ewentualnych prac. Zupełnie inaczej ma się sprawa, gdy wyłożymy nieco pieniędzy z AC. Takie ubezpieczenia pozwalają nam bowiem na komfortowe samopoczucia na drodze. Jesteśmy ubezpieczeni nie tylko na wypadek, gdy jesteśmy ofiarami kolizji, ale i na wypadek, gdy jesteśmy sprawcami. Wtedy także należy się nam stosowne odszkodowanie. To ważne, szczególnie wtedy, gdy mamy dobre i drogie auto i kiedy jeździmy bardzo dużo. Nawet jeśli jesteśmy dobrymi kierowcami, to przypadki się zdarzają. Chwila nieuwagi przytrafia się najlepszym kierowcom, a jeśli i nam – to mamy szanse na to, by odzyskać wszelkie straty spowodowane spowodowaniem kolizji. To bardzo cenne.

Najwięcej problemów jest w samym opłaceniu AC, to ubezpieczenie bowiem nie należy do najtańszych. Trzeba się przygotować na nie lada wydatek, niekiedy nawet rzędu kilku tysięcy złotych. Oczywiście jeśli kogoś stać na wysokiej klasy auto, to i nie warto żałować na AC. Istotne jest, by dobrze wybrać ubezpieczyciela. Są różne firmy na naszym rynku, nie wszystkie jednak rzetelne. Te najbardziej reklamowane jak się okazuje mają najwięcej „za uszami”. Oczywiście z karą z takich można podpisać stosowną umowę, ale zanim to zrobimy, dokładnie przeczytajmy takową. Nie podpisujmy czegoś, co nie jest dla nas korzystne.

Dodaj komentarz