Co motywuje do nauki?

Co motywuje do nauki?

Nauka to nieodłączny element życia każdego człowieka, zwłaszcza w połączeniu z pracą czy edukacją. W wielu przypadkach nie jest to jednak coś, czego podejmujemy się z przyjemnością, a wręcz jest to dla nas trudne i nieprzyjemne. Do nauki może nas popchnąć wiele zróżnicowanych czynników, które dla każdego mogą się różnić.

Pragnienie osiągnięcia sukcesu

Niemal każdy ma tendencję do stawiania sobie określonych celów, na przykład zdobycie dobrej oceny, certyfikatu czy przetrwanie sesji. Korzystne wyniki mogą się także równać aprobacie ze strony rodziców, nauczycieli czy rówieśników. Te pragnienia mogą popchnąć nawet największych leniów do chwycenia za książki i poświęcenia czasu za naukę. Wysiłek jest równy potencjalnej nagrodzie, więc staramy się tym bardziej, im lepszy wynik możemy osiągnąć poprzez nasze starania. Nie każdy jest w stanie się zmotywować w ten sposób, ale wizja sukcesu jest dla niektórych bodźcem niezbędnym do działania.

Obawa przed porażką

Zazwyczaj uczymy się w jakimś określonym celu, więc groźba jego niespełniania może zmotywować nas do działania. Lęk przed złą oceną w szkole, niespełnieniem czyichś oczekiwań czy niezaliczeniem kursu może być doskonałą motywacją do przezwyciężenia własnego lenistwa. Wielu ludzi ma tendencję do zwlekania i zabiera się do nauki w ostatniej chwili, co może mieć zarówno dobre, jak i złe efekty. Presja czasu zmusza do przyswojenia dużej ilości wiedzy w szybkim tempie, ale też wyzwala w uczniu stres, który z kolei może zadziałać jak obosieczny miecz i zmniejszyć efektywność nauki. Niektórzy jednak nie są w stanie zacząć się uczyć, jeśli nie wisi nad nimi widmo katastrofy.

Chęć pogłębiania swojej wiedzy

Rozwiązanie trudnego równania matematycznego czy zrozumienie skomplikowanego zagadnienia chemicznego to uczucie będące szczytem satysfakcji dla wielu uczniów, zwłaszcza, jeśli są to tematy, które rzeczywiście ich interesują. Zdobywanie nowej wiedzy, umiejętności, poszerzanie swoich horyzontów – to wszystko może poprawić nastrój i podnieść samoocenę, a także popchnąć do dalszej nauki. Takim osobom najłatwiej jest zasiąść do książek, co nie znaczy, że sam proces nauki nigdy się nie nudzi. W końcu czasami trzeba przebrnąć nawet przez mniej interesujące zagadnienia, aby zrozumieć te ciekawsze i bardziej istotne.

Do nauki można motywować się na wiele sposobów http://twoja-motywacja.pl/blog/motywacja-do-nauki/. Kluczowe jest to, aby znaleźć ten, który jest dla danej osoby najbardziej odpowiedni. To, co dla wielu jest najskuteczniejsze, innym może tylko zaszkodzić. Znalezienie odpowiedniej motywacji pozwala na skuteczniejszą walkę z lenistwem i może uczynić cały proces nauki jeśli nie przyjemniejszym, to chociaż łatwiejszym i mniej uciążliwym.

Dodaj komentarz