Czemu tak chętnie oglądamy e-sport?

Czemu tak chętnie oglądamy e-sport?

W dzisiejszych czasach duża ilość fanów wirtualnej rozrywki nie tylko pozostaje aktywnymi graczami, ale również z przyjemnością obserwuje zmagania innych zawodników. Chociaż to zjawisko może niektórych dziwić i być uważane za marnotrawstwo wolnego czasu, to jednak dla wielu osób podglądanie graczy stanowi nieodłączny element codziennej rozrywki. Czemu tak z wypiekami na twarzy lubimy oglądać, jak ktoś inny gra w nasze ulubione tytuły?

E-sport rządzi się podobnymi prawami co klasyczne mistrzostwa

Popularne zawody sportowe, już od czasów starożytnej Grecji, z chęcią są oglądanie przez rzesze fanów z całego świata. Wynika to między innymi z faktu, że każdy prawdziwy kibic ma swojego faworyta i śledzenie jego zmagań wywołuje ogromne emocje. Poza tym wiele dyscyplin sportowych posiada bardzo ekscytujący przebieg rozgrywki, dlatego nawet jeśli widz nie ma swojego faworyta, to może spędzić cudowne chwile na trybunach podziwiając mordercze zmagania, zwroty akcji i niespodziewane zwycięstwa, które wynikają z samego sportu. Podobnie jest z e-sportem http://CsCenter.pl. W większości gier wideo również mamy podział na drużyny lub indywidualne jednostki, dlatego każdy widz może wybrać zawodnika lub team, któremu pragnie kibicować. Dzięki temu jest w stanie utożsamić się z wybranymi graczami, co wywołuje podobne emocje, jak faktyczny udział w rozgrywkach.

Oglądanie zmagań graczy pozwala zdobyć nową wiedzę

Co prawda istnieje niewiele tytułów gier, które posiadają dużą wartość edukacyjną, ale mimo to podglądanie graczy pozwala zdobyć dodatkową wiedzę na temat uniwersum lub odkryć nowe sposoby na prowadzenie rozgrywki, które mogą przydać się przy samodzielnych zmaganiach. Dzięki obserwowaniu stylu gry innych osób można dowiedzieć się, jakich błędów lepiej nie popełniać oraz jaką taktykę obrać w konkretnych sytuacjach. Oglądanie zmagań e-sportowych przybiera więc w pewnym sensie relację mistrz-uczeń, co jak łatwo się domyślić poszerza umiejętności obserwatora.

Innym popularnym zjawiskiem są internauci, którzy oglądają poczynania graczy na platformach streamingowych typu YouTube. Co prawda można mieć wątpliwości, czy tak zwani game-streamerzy nadal należą do środowiska e-sportu, to jednak często biorą oni udział w rozgrywce multiplayer, co wywołuje podobne wrażenie, jak udział w profesjonalnych mistrzostwach gamingu. Dodatkowo streamerzy często w atrakcyjny sposób komentują przebieg rozrywki, przez co ich charakter wypowiedzi i osobowość może okazać się o wiele bardziej interesująca, niż prezentowane poczynania w grze.

Dodaj komentarz