Handel używanymi samochodani i częściami zamiennymi w Polsce

Handel używanymi samochodani i częściami zamiennymi w Polsce

Wzmożony import samochodów używanych, który obserwuje się w Polsce od początku 2004 roku, wywołał widoczny przyrost popytu na zakup wymiennych części samochodowych. Na taki bieg zdarzeń miała wpływ przede wszystkim chęć właścicieli samochodów na szybką i tanią wymianę posiadanego auta na nowsze oraz coraz wyższe ceny nowych samochodów. Większość osób zakupiła samochód używany, dlatego bardzo często okazywało się, że auta te muszą być poddane naprawie i stąd właśnie wyniknął tak duży popyt na zapasowe części samochodowe.
Nastąpił wielki boom, w efekcie którego firmy trudniące się sprzedażą auto części zaczęły odnotowywać pod koniec 2004 roku zwiększenie dochodów o prawie jedną trzecią. Ogromną popularnością zaczęły cieszyć się także części samochodowe online. Zdecydowane zyski uzyskali sprzedawcy auto części do BMW, Citroen i Dodge. Dużym powodzeniem cieszyły się oprócz tego zamienne auto części Land Rover, Renault i Peugeot. Przyczyna jest oczywista, przeważająca część sprowadzanych pojazdów pochodzi właśnie z Niemiec i Francji.

Od tamtej pory rodzimy rynek części samochodowych i napraw stanowi istotny sektor gospodarki, który gwarantuje miejsca pracy tysiącom ludzi. Sprzedawcy auto części zaczęli bardzo szybko rozwijać swoją działalność, a ich pierwszorzędnym celem stało się przystosowanie swojej oferty do oczekiwań nabywców. Dzięki temu dostarczane przez nich części samochodowe można kupić w prawie każdym warsztacie naprawczym, mają wysoką jakość a ich cena nie zraża potencjalnych nabywców.

Obecny rynek części samochodowych osiągnął takie rozmiary, że przedsiębiorstwa zajmujące się produkowaniem i sprzedawaniem zapasowych auto części łączą swoje siły w mniejsze lub większe stowarzyszenia i razem zastanawiają się nad przyszłością swojej branży. Profity wynikające z fuzji to przede wszystkim efekt synergii, łatwiejszy dostęp do nowoczesnych technologii i dostęp do nowych rynków.  Wiele zyskał także niejeden sklep motoryzacyjny sprzedający tanie auto części. Wszystko to powoduje obniżkę wydatków przeznaczonych na produkcję części samochodowych a także na powiększanie rynku zbytu. Silna integracja producentów i dystrybutorów części samochodowych nie wszystkim przypadła do gustu. Oponenci tej koncepcji jako swój główny argument dotyczący rozdrobnienia rynku podają większą możliwość specjalizacji oraz łatwiejszą kontrolę swoich kosztów. Na szczęście i jedni i drudzy dążą do tego, aby części samochodowe wytwarzane przez nasze firmy były sprzedawane nabywcom po korzystnych cenach i dzięki temu były konkurencyjne wobec auto części sprowadzanych z zagranicy.

O energicznym rozwoju tej branży dowodzą także odbywające się każdego roku targi i wystawy, na których prezentowane są auto części i akcesoria samochodowe do właściwie wszystkich marek samochodów. Największa impreza tego typu to Targi Części Zamiennych, Narzędzi i Wyposażenia Warsztatów. Tegoroczna edycja miała miejsce na lotnisku w Modlinie Nowym Dworze Mazowieckim. Szeroką ofertę produktów przedstawili wiodący dystrybutorzy i producenci auto części w Polsce, firmy zajmujące się kompleksowym zaopatrzeniem warsztatów, a także wystawcy zagraniczni. Na obszarze 20 tyś metrów kwadratowych goście targowi zobaczyli ponad milion części zamiennych do europejskich, japońskich i koreańskich marek samochodów osobowych, ciężarowych i dostawczych.

Zainteresowanie uczestników przykuły zwłaszcza części samochodowe Skoda, Daewoo i Hyundai wyeksponowane przez swoich producentów w bardzo niekonwencjonalny sposób. Szczególną uwagę przykuła chłodnica klimatyzacji Opel Astra. W trakcie licznych szkoleń i prezentacji prelegenci wybranych firm omawiali dokładnie swoje najnowsze propozycje. Delegaci niemieckich koncernów z dumą prezentowali nowoczesne części samochodowe do Buicka, BMW i Audi. Zwracali uwagę ich niezawodność, wytrzymałość i odporność na duże obciążenia mechaniczne. Na targach nie zabrakło również przedstawicieli najmniej awaryjnych marek samochodów z Kraju Kwitnącej Wiśni, którzy zaprezentowali części samochodowe Iveco, Mitsubishi i Toyota. Zainteresowanie wywołały oprócz tego akcesoria samochodowe Ford, Skoda i Fiat, czyli najczęściej kupowanych aut w naszym kraju.

Impreza wystawiennicza odbyła się w wyjątkowej oprawie, organizatorzy zadbali o przyjazną atmosferę i szereg konkursów (np. wymiana opon na czas) z nagrodami. Dodatkową atrakcją targów był spektakularny tuning show.

Dodaj komentarz