Masaż Tui Na – historia, metody i zastosowanie?

Masaż Tui Na – historia, metody i zastosowanie?

Już od czasów starożytnych, z pokolenia na pokolenie przekazywano z ust do ust wiedzę dotyczącą starożytnych technik chińskiego masażu Tui Na. Były jego liczne odmiany. Masaż ten na przestrzeni wieków spotykał się z różnym przyjęciem: czasami przeżywał rozkwit, czasem był niedoceniany, a innym razem nawet zakazany.

W 1956 roku w Szanghaju powstał pierwszy oddział szpitalny, w którym praktykowano Tui Na.

Masaż Tui Na ten opiera się na technice akupresury (czyli akupunktury bez igieł). Masaż polega na stymulacji punktów i kanałów energetycznych (meridian) znajdujących się ciele. Akupunkt pod względem morfologicznym to miejsce, w którym znajduje się duże skupisko receptorów czuciowych – czyli zakończeń nerwowych.

Terapeuta masujący nas, czyli oddziałujący na akupunkt odblokowuje meridian i wpływa na przywrócenie prawidłowego przepływu energii Qi w organizmie. Ma to spowodować, że symptomy choroby ustaną. W masażu Tiu Na są stosowane techniki masowania:

przepycyhanie
rolowanie
ugniatanie
opukiwanie
chwytanie
wibracja

Pobudzanie są różne strefy refleksyjne podczas tegoż masażu. Badania wykazały szerokie spektrum pozytywnego oddziaływania na organizm bez względu na płeć czy wiek. Dowiedziono, że techniki Tui Na mają bardzo pozytywny wpływ m.in na zaburzenia mięśniowo-szkieletowe związane z pracą profesjonalnych muzyków. Dowiedziono także bardzo pozytywny wpływ masażu Tui Na w leczeniu egzemy u niemowląt. Czy to kwestia samego masażu, pobudzania skóry czy może nawilżania podczas seansu – tego nie da się do końca stwierdzić. Ważne jest, że to działa!

Jakie są wskazania do masażu Tui Na? Masować możemy się zawsze, nawet jeśli nic nas nie boli, nawet jeśli nie jesteśmy chorzy. W takich wypadkach masaż będzie dla nas doskonałym sposobem na relaks.

Szczególnie jednak masaż polecamy jest osobom, które cierpią na:

napięcia mięśniowe
obrzęki
zaburzenia mikro krążenia i przepływu limfy
stres
przewlekłe zmęczenie
nieprawidłowa praca narządów wewnętrznych

Warto wiedzieć, że Tui Na na może pomóc w leczeniu: zmarszczek, obrzęków pod oczami, efektu opadających powiek, czy też problemów suchej, wiotkiej skóry.

Dodaj komentarz