Ig Nobel, czyli Nagroda Nobla na opak

Ig Nobel, czyli Nagroda Nobla na opak

Jedną z najciekawszych nagród przyznawanych za osiągnięcia naukowe jest Nagroda Ig Nobla. Jej cechą szczególną jest humorystyczny charakter nominowanych odkryć. Jednak choć większość nagrodzonych odkryć wywołuje śmiech, to celem organizatorów, czyli czasopisma “Annals of Improbable Research”, jest popularyzowanie nauki i skłanianie do myślenia. Nagrodzie Ig Nobla przypisuje się propagowanie nauki jako dyscypliny pełnej kreatywności i przynoszącej przyjemność.

Badania nad lewitującymi żabami

Choć badania nad żabą lewitującą w polu magnetycznym przyciągają uwagę same w sobie, ale jeszcze ciekawszy przypadek ich autora – Andrieja Gejma. Gejm to urodzony i wykształcony w ZSRR fizyk pochodzenia brytyjsko-holenderskiego. W roku 2000 dostał Ig Nobla za lewitowanie żaby za pomocą magnetyzmu. Potem, w 2010, dostał prawdziwego Nobla za odkrycie grafenu. Jak widać, Ig Nobel przyznawany jest utalentowanym naukowcom, którzy mają szeroką wiedzę i umiejętności.

Opisanie mizofonii

Podczas ceremonii wręczania Ig Nobla 2020 w dziedzinie medycyny zatriumfował holendersko-belgijski zespół badaczy (Nienke Vulink, Damiaan Denys i Arnoud van Loon). Sformułowali oni kryteria pozwalające zdiagnozować schorzenie zwane mizofonią, polegające na odczuwaniu niepokoju związanego ze słyszeniem dźwięków przeżuwania wydawanych przez innych ludzi, a także opracowali terapię poznawczo-behawioralną dotyczącą tego problemu. Początkowo może się to wydawać absurdalne, bo mało kto słyszał o takim problemie, ale bliższe przyjrzenie się objawom osób z mizofonią pozwala uznać, że to zaburzenie znacznie utrudnia normalne funkcjonowanie. W związku z tym naukowe opracowanie tego schorzenia jest uznawane za duże osiągnięcie.

Płynność kotów

Wszystkim właścicielom kotów szczególnie spodobało się wyróżnienie za badania nad płynnością kotów. Marc-Antoine Fardin wykorzystał znajomość dynamiki płynów, aby za pomocą wzorów matematycznych zbadać znalezione w internecie zdjęcia kotów, na których koty tak dopasowują się kształtem do otoczenia (np. wiaderka czy zlewu, do którego wskoczyły), że przypominają ciecz. Okazało się, że im kot starszy i bardziej leniwy, tym bardziej przypomina zachowaniem płyn.

Voodoo

Intrygujące badanie przeprowadzone przez takich naukowców jak: Lindie Hanyu Liang, Douglas Brown, Huiwen Lian, Samuel Hanig, D. Lance Ferris i Lisa Keeping zostało docenione Ig Noblem 2018. Wymienieni naukowcy opisali reakcje pracowników, którzy mając laleczkę przedstawiającą nielubianego szefa, mogą poczuć się lepiej i “wywrzeć zemstę”. To nietypowe badanie jest nie tylko ciekawe, ale też według wielu osób pożyteczne, bo podsuwa sprawdzony naukowo sposób na radzenie sobie w stresującej pracy.

Dodaj komentarz