Jak dbać o pupę niemowlaka?

Jak dbać o pupę niemowlaka?

Pupa niemowlaka to bardzo wrażliwe miejsce, które wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Każda czynność ma znaczenie począwszy od częstotliwości przebierania pieluszki, przez sposób wycierania ciała po kąpieli, a zakończywszy na stosowanych kremach zapobiegających odparzeniom. Jakie produkty warto stosować?

Podstawowe czynności w trakcie pielęgnacji pupy niemowlaka

Niemowlęta mają niezwykle wrażliwe ciało, dlatego w pierwszych miesiącach życia dba się o nie szczególnie starannie, a każdą czynność należy wykonywać bardzo ostrożnie. Odpowiednie pieluszki bambusowe to podstawa, która ułatwia higienę i sprawia, że ryzyko pojawienia się odparzeń jest stosunkowo niskie. Każdy rodzic musi mieć świadomość, jak dużą rolę odgrywa kąpiel. Dziecko powinno być myte codziennie, a pupę należy obmywać letnią wodą po każdym wypróżnieniu (w pierwszych tygodniach życia oddawanie kału odbywa się bardzo często). Do mycia pupy oraz całego ciała zaleca się używania specjalnych emolientów, które łagodzą i nawilżają, a dodatkowo nie podrażniają delikatnej skóry maluszków.

Zanim pieluszki bambusowe zostaną ponownie nałożone i ochronią ubranka przed zabrudzeniem, trzeba dokładnie osuszyć skórę maleństwa. Nie wolno jej trzeć, ręcznik powinien być jedynie delikatnie przyciskany do ciała. W przeciwnym wypadku pojawią się podrażnienia. Oprócz tego nie można pominąć żadnego odcinka i dokładnie wysuszyć przestrzeń pomiędzy fałdkami (są szczególnie podatne na odparzenia). Ręcznik kąpielowy powinien być prany co 2 dni, żeby nie gromadził szkodliwych bakterii.

Pielęgnacja pupy po kąpieli

Pieluszki bambusowe sprawiają, że skóra oddycha, ale po kąpieli warto pozostawić niemowlaka z gołą pupką (nie dłużej niż kwadrans). W czym czasie skóra jest wolna od ucisku pieluszki i ubranek, dlatego dobrze wyschnie, pooddycha i będzie sprawiać zdecydowanie mniej problemów. To również czas integracji z dzieckiem i pobudzania zmysłów sensorycznych. Rodzic może delikatnie dotykać różnych części ciała dziecka,  a także obserwować czy nie pojawiają się żadne niepokojące oznaki, podrażnienia czy wysypki.

Na zakończenie czynności pielęgnacyjnych wystarczy nałożyć niewielką ilość kremu nawilżającego i łagodzącego podrażnienia. Trzeba pamiętać, żeby pieluszki bambusowe zmieniać co 2,3 godziny albo po każdym oddaniu stolca. Regulowane zapięcie ułatwia wkładanie oraz ściąganie i dodatkowo sprawia, że nie trzeba regularnie nabywać większych rozmiarów. Dostępnych jest wiele wzorów i kolorów pieluszek, dlatego każdy rodzic bez trudu znajdzie model idealne dla swojej pociechy.

Dodaj komentarz