Jak gry komputerowe wpływają na mózg?

Jak gry komputerowe wpływają na mózg?

Gry komputerowe to dość kontrowersyjny sposób spędzania wolnego czasu. Raz po raz można usłyszeć, że powodują one agresje i są nieodpowiednie dla dzieci, a z kolei dla dorosłych są stratą czasu. Nie można jednak patrzeć tylko na jedną stronę medalu. Nie da się ukryć, że gry komputerowe mogą mieć swoje złe strony, ale nie powinno się umniejszać ich zalety, których jest wcale niemało. Czy chcemy tego czy nie, w większości przypadków jeśli wykonujemy jakąś czynność regularnie, będzie to miało na nas jakiś wpływ. Nie inaczej jest z grami wideo. Wobec tego jak gry komputerowe wpływają na mózg?

Gry komputerowe wykształcają pozytywne cechy

Dowiedziono, że częste granie może mieć dobry wpływ na chociażby koncentrację, pamięć, koordynację ręka-oko czy myślenie analityczne i logiczne. Często podczas gry mamy jedynie milisekundy na reakcję, a do tego musimy rozważyć wiele czynników jednocześnie. Dzięki temu poprawiamy swój refleks i jesteśmy w stanie szybciej reagować w nagłej sytuacji. Warto także nadmienić, że gatunków gier jest wiele. Sceptycy wskazują jedynie na tak zwane „strzelanki”, ale istnieją przecież także gry logiczne czy strategiczne. Nie dość, że ćwiczą one nasz mózg, to jeszcze mogą na przykład przekazywać cenne informacje na temat historii, gospodarki czy polityki.

Czy gry komputerowe powodują agresję

Do dnia dzisiejszego nie udało się jednoznacznie udowodnić, że gry mają jakikolwiek wpływ na agresję u ludzi. Często w przypadku jakiegoś tragicznego wydarzenia to właśnie gry obwinia się o sprowokowanie sprawcy do popełnienia danego czynu, ale jest to bardzo nieuczciwie wobec graczy. Bardziej prawdopodobnym scenariuszem jest to, że osoba ze skłonnością do przemocy będzie naturalnie zainteresowana brutalnymi grami. Jeśli jednak w kimś nie drzemie już agresja, gry komputerowe nie uczynią z niego nagle przestępcy czy brutala.

Czy od gier komputerowych można się uzależnić

Od gier, tak jak i od wszystkiego, faktycznie można się uzależnić. Nie czyni ich to jednak złymi czy szkodliwymi. U niektórych osób po pewnym czasie rozwija się silna kompulsja i kiedy nie mogą grać, są sfrustrowane i podenerwowane. Nie każdy kto gra dużo jest uzależniony. Ważne jest, aby reagować już na pierwsze oznaki uzależnienia i zdusić problem w zarodku. Nie tylko substancje chemiczne (alkohol, tytoń) mogą wpłynąć na nasz mózg i sprawić, że rozwinie się u nas uzależnienie. Podobnie jest z wszystkimi czynnościami, które mogą ukoić nerwy czy dostarczyć rozrywki, na przykład hazardem.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak gry komputerowe wpływają na mózg. Może się to stać na wiele sposobów, zarówno negatywnych jak i pozytywnych. Do gier należy więc podejść z pewną ostrożnością, ale nie niechęcią.

Dodaj komentarz