Jak zmusić się do ćwiczeń?

Jak zmusić się do ćwiczeń?

Początkującym, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z ćwiczeniami nigdy nie jest łatwo. Muszą się liczyć z zakwasami, bólem mięśni czy ogólnym zmęczeniem, które wiążą się z treningami zwłaszcza na początku. Składa się w to ogromny demotywator, który znacznie utrudnia wstanie rano z łóżka, aby pobiegać czy weekendowy wypad na siłownię. Nie chcemy jednak zrezygnować. Mimo to czujemy się przytłoczeni i coraz ciężej jest nam zabrać się do działania. Zadajemy sobie ciągle pytanie jak zmusić się do ćwiczeń, kiedy nie mamy na to najmniejszej ochoty. Co można zrobić, aby ćwiczenia były łatwiejsze i bardziej przyjemne? Czy jest to w ogóle możliwe?

Wyznacz sobie cel i dąż do niego

Ludzie są w stanie znieść olbrzymie niedogodności w imię idei. Jeśli znajdziemy sobie coś, do czego będziemy aspirować, nasze zmęczenie czy ból oczywiście magicznie nie znikną. Łatwiej jednak będzie nam się z nimi pogodzić i nie będą one powodowały takiego zniechęcenia. Jeśli trenujemy w domu, warto powiesić na ścianie w miejscu wykonywania ćwiczeń zdjęcie sylwetki, na której uzyskaniu nam zależy. Patrząc na nią i wyobrażając sobie siebie wyglądającego w ten sposób poczujemy się zmotywowani i bardziej gotowi do działania.

Odpowiednio zaplanuj ćwiczenia

Początkujący mają tendencję do zbytniego forsowania się, ponieważ chcą jak najszybciej zobaczyć rezultaty. Wykonują ćwiczenia nieprawidłowo, źle je dobierają i narzucają sobie zbyt wysokie tempo i intensywność. To wszystko nie dość, że szybko może zabić entuzjazm do ćwiczeń, to jeszcze źle wpłynąć na ciało i doprowadzić do kontuzji. Podobnie jest z utrzymywaniem odpowiedniej diety. Najlepiej chociaż jednorazowo zasięgnąć porad u profesjonalnego trenera i dietetyka. Nie powinno to być bardzo kosztowne, a będą oni w stanie ułożyć nam plan diety i ćwiczeń dopasowany do naszej budowy ciała i kondycji.

Zbuduj w sobie nawyk

Pierwsze dni są zawsze najcięższe i nie da się tego do końca ominąć. Jeśli jednak wytrwamy te kilka tygodni i będziemy podczas nich ćwiczyć regularnie, powoli powinien zacząć rozwijać się w nas nawyk. Czynności zaczniemy wykonywać automatycznie, przez co przestaną być takie trudne i żmudne. Nie będziemy już czuli potrzeby zmuszania się do ćwiczeń – wszystko będzie nam przychodziło znacznie bardziej naturalnie i bez oporów. Warto jednak pamiętać, że kluczem do wykształcenia nawyku jest systematyczność. Ćwicząc jedynie raz na jakiś czas nigdy nam się to nie uda.

Jeśli skorzystamy odpowiednio z odpowiedzi na pytanie jak zmusić się do ćwiczeń szybko może się okazać, że polubimy wysiłek fizyczny i już nie będziemy musieli wcale się do niego zmuszać, a będzie on dla nas przyjemnością.

Dodaj komentarz