Jak kupić używane auto – co warto wiedzieć?

Jak kupić używane auto – co warto wiedzieć?

Zakup samochodu używanego w Polsce wiąże się z podjęciem szeregu działań, aby nie dać się oszukać nieuczciwemu sprzedawcy. Każdy kupujący, który decyduje się na auto z drugiej ręki doskonale zdaje sobie sprawę, iż taki pojazd nie okaże się nagle salonowym egzemplarzem. Wraz z rozwojem rynku aut używanych, równocześnie towarzyszył im postęp rewizji dostępnych pojazdów. Chętnych na wykupienie nienowych pojazdów w naszym kraju jest ogromna ilość ludzi. Fakt ten ma wielu zwolenników. Takie pojazdy są zdecydowanie tańsze i często nie odbiegają znacznie od aut nowych stanem technicznym oraz ubytkami lakierniczymi. Przeciwnicy takiego wyboru przestrzegają kupujących przed nieuczciwymi praktykami handlarzy. Zwracają Oni uwagę na proceder “pudrowania” pojazdu przed sprzedażą, a co za tym idzie- oszustwem klienta. Kupujący w latach minionych za problem podawali fakt różnicy stanu samochodu podawanego przez sprzedających przez telefon a widokiem już na miejscu dokonując oględzin. Dzięki rozwojowi internetu, w sieci istnieje mnóstwo  dostępnych miejsc, gdzie kupujący ma prawo dokładnie przeanalizować wybrany przez siebie pojazd. 

Vin czyli ten konkretny egzemplarz

Numer ewidencyjny Vin to zapisany liczbowo synonim danego pojazdu. Gromadzi on wiele danych dla konkretnego modelu. Są to informacje bardzo pożądane przez potencjalnych nabywców aut, dzięki nim mało prawdopodobnym staje się fakt zatajenia czegoś przez zbywających samochody. 

Jak sprawdzić Vin pojazdu?

<h3>Po pierwsze miejscem, gdzie znajduje się ten numer jest sam samochód. Najczęściej zlokalizowany jest w dwóch miejscach- we wlewie paliwa oraz pod maską. Drugim miejscem, gdzie znajduje się Vin jest osobna kolumna w dowodzie rejestracyjnym, jak również w karcie pojazdu jeżeli była wydana. Trzecim miejscem jest oczywiście internet. </h3>

Jak sprawdzić auto po numerze Vin?

<h3>W chwili obecnej najlepszym rozwiązaniem, jest rewizja numeru przez strony w sieci. Handlarze w zasadzie sprzedają pojazdy wyłącznie na bazie numeru Vin. Osoby, które w ogłoszeniach nie podają tego numeru są marginalizowane. Nie liczą się w rynku. Jedną  z możliwości zapoznania się z samochodem przed zakupem jest Historia Pojazdu. Zainteresowany podaje datę pierwszej rejestracji, numer Vin oraz numer rejestracyjny. Po wypełnieniu danych oczom ukazuje się dotychczasowy stan auta. Ilość przejechanych kilometrów rok do roku, odczyty stanu drogomierza przy kontroli policji, wynik okresowych badań technicznych, strona jest darmowa. Doskonałym pomysłem przed zakupem używanego auta jest wykup specjalnego raportu. W sieci znajduje się wiele stron oferujących takie sprawozdania. W zasadzie mogą one powiedzieć bardzo dużo o pojeździe mającym być przyszłą własnością klienta. Raport taki posiada szereg informacji takich jak: stan techniczny pojazdu, zdjęcia z napraw serwisowych, stan drogomierza, czy odbył kolizję. Określa również fakt czy samochód nie był kradziony.</h3>

Dowód rejestracyjny, dlaczego jest ważny

To dokument zawierający w pigułce wszystkie możliwe informacje pojazdu. Na podstawie tego świadectwa można wywnioskować czy samochód użytkowany jest właściwie oraz czy jego stan techniczny w pełni zgadza się z tym w jakim on rzeczywiście jest.

Jak czytać dowód rejestracyjny?

 • Organ wydający dowód
 • Pkt. A- numer rejestracyjny pojazdu
 • Pkt. B- data pierwszej rejestracji
 • Pkt. C- dane właściciela
 • Pkt. D- dane pojazdu( D.1- marka samochodu, D.2- typ samochodu wraz z kodem silnika, D.3- model samochodu)
 • Pkt. E- numer ewidencyjny Vin
 • Pkt. F.1- maksymalna całkowita masa
 • Pkt. G- masa własna 
 • Pkt. H- ważność dowodu
 • Pkt. I- data wydania dowodu
 • Pkt. K- numer certyfikatu homologacji
 • Pkt. P1, P2, P3- dane silnika
 • Pkt. Q- zależność mocy do ciężaru
 • Pkt. S1, S2- liczba miejsc 
 • Pkt. F.2, F.3- dopuszczalna masa całkowita
 • Pkt. J- klasyfikacja samochodu
 • Pkt. L- ilość osi
 • Pkt. O1, O2- maksymalna masa przyczepy
 • Pkt X- potwierdzenie badania dechnicznego

Na podstawie dowodu rejestracyjnego potencjalny nabywca samochodu może jasno określić- ilu pojazd miał właścicieli, w jakim stanie technicznym samochód się znajduje oraz czy dane zgadzają się z zapisami dokumentu. Szczególnie uwagę należy zwracać na takie aspekty jak: kod silnika oraz datę pierwszej, ostatniej rejestracji oraz ilość miejsc. Dlaczego konkretnie na te elementy? Jeżeli numer silnika się nie zgadza, kupujący ma pewność, że coś było nie tak z jednostką napędową. Jeżeli data pierwszej i ostatniej rejestracji pokrywają się oznacza to, iż pojazd zbywa pierwszy właściciel. Istnieją przypadki limuzyn kwalifikowanych jako samochody ciężarowe, dzieje się tak ponieważ poprzedni właściciel by odliczyć Sobie VAT ujmuje jedno miejsce w pojeździe na rzecz ulgi. Kupujący dostaje natomiast pojazd nie 5 a 4 miejscowy. Należy na to uważać.

Jak sprawdzić czy auto ma przegląd

<h3>W dowodzie rejestracyjnym znajduje się 6 miejsc dla wykonywania okresowych badań technicznych. Diagnosta po wykonanych czynnościach kwalifikuje/nie kwalifikuje pojazd do poruszania się po drogach. Badanie zostaje zapisane w systemie przez serwisanta oraz podbijana jest pieczęć sugerująca datę następnego badania. Jednocześnie sprawdzić można to bez wychodzenia z domu. W sieci na podstawie Historii Pojazdu podając datę pierwszej rejestracji, numer Vin oraz rejestracyjny można bez żadnych przeszkód zweryfikować dane auto.</h3>

Szkody i weryfikacja

W dobie ochrony danych RODO uzyskanie szczegółowych informacji sprawcy kolizji nie jest takie proste.Najlepszym rozwiązaniem jest po prostu podczas wypisywania oświadczenia wymiana wszystkich możliwych danych nawzajem. Uprości to wszystkie związane z tym w późniejszym terminie sprawy. Dawniej obowiązywała notatka policyjna do wglądu a nawet jako kopia dla stron. W chwili obecnej szczegółowe informacje o zdarzeniu posiadają jedynie ubezpieczalnie lub policja, jeżeli była wzywana. Wspomnianą notatkę można uzyskać na komendzie policji uiszczając opłatę skarbową 17 zł.

Jak znaleźć właściciela samochodu po numerze polisy

Wnioskować o takie informacje można w CEPIK-u. Można zrobić to metodą tradycyjną przez pocztę lub przez internet. Takie badanie to koszt około 30 zł. Wnioskodawca zobligowany jest przyjąć w takim dokumencie ważne informacje jak: 

 • W jakim celu chce uzyskać dane z CEK
 • Informacje pozwalające uzyskać wiadomość z CEK
 • Podstawę prawną ubiegającego się
 • Wskazanie chęci otrzymania danych z CEK

W Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym sprawdzić można czy dany samochód ma ważną polisę OC. Wykonuje się to przez internet wypisując numer rejestracyjny pojazdu lub Vin. Są to jedynie informacje szczątkowe.

Mandaty

Z jednej strony nie są niczym miłym a w dotkliwy sposób uprzykrzają życie kierowcom. Z drugiej strony dyscyplinują kierowców przed brawurą oraz przestrzeganiem przepisów drogowych. Wykroczenia spowodowane przez zmotoryzowanych odbijają się na zasobności portfela.

Jak sprawdzić czy mandat został zapłacony

Informacje takie jak punkty karne dostępne będą na posterunku policji lub w internecie przy pomocy profilu zaufanego, na stronie OBYWATEL.GOV. Istnieje możliwość weryfikacji wykroczeń oraz podgląd punktów karnych uzyskanych w konkretnych zdarzeniach. Na portalu nie ma jednak możliwości sprawdzenia statusu opłacenia mandatów. Dostęp do takich informacji otrzymać można jedynie w Krajowym Rejestrze Długów.

Dodaj komentarz