Środki ochrony indywidualnej – czym są i kiedy powinno się ich używać?

Środki ochrony indywidualnej – czym są i kiedy powinno się ich używać?

Środki ochrony indywidualnej mają za zadanie chronić zdrowie i życie pracowników podczas wykonywania przez nich obowiązków zawodowych. Z takimi środkami można spotkać się w wielu branżach m.in. na budowie, w zakładzie spawalniczym, w hutnictwie i podczas pracy, w której dochodzi do procesów chemicznych.

Do środków ochrony indywidualnej zalicza się więc wszelkie sprzęty, które są przeznaczone do noszenia i używania przez pracownika w celu ochronienia go przed zagrożeniami. Do zagrożeń można zaliczyć, chociażby wysokie i niskie temperatury, wysokość itp. Kiedy należy używać takich środków i co można do nich zaliczyć? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Jakie rzeczy można zaliczyć do środków ochrony indywidualnej?

Do grupy środków ochrony indywidualnej można zaliczyć: obuwie ochronne, maski jednorazowe, kaski, okulary, kombinezony, nauszniki i wiele innych. Środkami ochrony indywidualnej mogą być też ochraniacze różnych części ciała czy sprzęty chroniące przed upadkiem z wysokości. Z kolei rzeczy takie jak: mundury, wyposażenie sportowe czy też środki służące do samoobrony i odstraszania nie zaliczają się do środków ochrony indywidualnej.

Pracodawca nie może dopuścić pracownika do pracy bez wyposażenia go w środki ochrony indywidualnej niezbędne na danym stanowisku pracy. Pracodawca jest zobowiązany do tego, aby udostępnić środki ochrony indywidualnej nieodpłatnie osobom, których praca tego wymaga. Z kolei pracownik ma obowiązek używać przekazane mu środki zgodnie z ich przeznaczeniem.

Jak wybrać środki ochrony indywidualnej?

Zastosowanie środków ochrony indywidualnej jest niezbędne, gdy nie da się uniknąć zagrożeń poprzez poprawę organizacji robót oraz zastosowanie środków ochrony zbiorczej. Zanim pracodawca zainwestuje w środki ochrony indywidualnej dla pracowników, powinien wykonać ocenę ryzyka w zakładzie pracy. Pozwoli to określić jakie środki i jaka ich ilość jest potrzebna na dany moment.

Niezbędne jest to, aby dopasować rodzaj środków ochrony indywidualnej do rodzaju pracy, jaki wykonuje dana osoba. Maski, okulary i inne środki ochrony powinny odznaczać się wysoką jakością. Nie można na nich oszczędzać z tego względu, że mają one zapewnić bezpieczeństwo osobie, która będzie z nich korzystać.

Warto więc wybierać sprawdzonych dostawców, sklepy i hurtownie, aby mieć pewność, ze w zakładzie pracy panuje najwyższy poziom bezpieczeństwa. Środki ochrony indywidualnej to jeden z podstawowych sposobów zapobiegania wypadkom przy pracy oraz chorobom zawodowym.

Dodaj komentarz