Jak się nie dać złapać na sztuczny uśmiech?

Jak się nie dać złapać na sztuczny uśmiech?

Przeczytaj, a dowiesz się:
-jak odróżnić szczery uśmiech od fałszywego
-kiedy i dlaczego ludzie udają uśmiech
-czy ten fałszywy także jest zaraźliwy

Na początek garść faktów: Uśmiech, w zależności od sytuacji może komunikować; pewność siebie, uległość, skruchę lub przyjazne nastawienie.

Pewności siebie często towarzyszy dobre samopoczucie. Wtedy rozluźnienie i szczęście jest ,,wymalowane na twarzy”. Mimika zdradza stan emocjonalny. Z kolei kiedy chcemy udobruchać jakąś agresywną osobę, nasz uśmiech będzie oznaką uległości – ,,spokojnie stary, nie jestem dla ciebie zagrożeniem. Widzisz, uśmiecham się :)” Jeszcze częściej ten magiczny gest jest oznaką otwartości i obycia społecznego. ,,Uśmiecham się do ludzi, możesz mnie polubić”.

Udajemy uśmiech by osiągnąć cel

To wszystko prawda. Tyle, że ludzie równie często zamiast pokazywać stan, w jakim się znajdują (pewność siebie, szczęście, uległość, przyjazne nastawienie) komunikują to, co chcieliby, żeby inni sobie o nich pomyśleli. Wynika to z naturalnej tendencji do maskowania się¹ i niekoniecznie jest niedobre dla ,,oszukiwanej” osoby. Weźmy przykład szefa, który jest zły na pracownika i zamierza go skrytykować. Zakładając, że jest rozsądnym człowiekiem, ukryje swoje emocje pod dobroczynnym, ojcowskim uśmiechem. Skrytykuje pracownika stanowczo ale kulturalnie. To da lepszy efekt dla obu stron niż jakby dał się ponieść emocjom.

Czy fałszywy uśmiech jest dobry? Jeśli tak, to kiedy?

Gdy masz zły nastrój możesz mimo wszystko udawać dobre samopoczucie. Jeśli tego nie zrobisz, twoja komunikacja będzie skazana na porażkę. Chcesz coś sprzedać? Będzie ci łatwiej udając naturalny i przyjazny uśmiech. Zamierzasz przeprosić? Zapamiętaj fakt, że badania przeprowadzone na salach sądowych pokazały, że skrucha wyrażona z uśmiechem przynosi złagodzenie kary². Umówiłeś się na randkę i stresujesz się przed spotkaniem? Lepiej zamaskuj swój strach mimiką twarzy. Witasz się ze znajomym? Po co ma wiedzieć o twoim negatywnym nastroju. Ukryj go i powiedz ,,cześć!” tak, żeby nadal kojarzył cię tylko pozytywnie.

Dobra mina do złej gry czyni dobrą grę

Większość ludzi wie, że z obserwacji wyrazu twarzy (i ogólnie mowy ciała) można wywnioskować, w jakim ktoś jest nastroju. Czyli mimika następuje po emocjach. I teraz uważaj. To działa też w drugą stronę³! Zmuszając się do pewnych postaw, gestów lub mimiki, faktycznie zaczniemy odczuwać emocje powiązane z tymi gestami. Wiem jak nieprawdopodobne się to wydaje, ale działa i jest potwierdzone naukowo. Zmuś się do uśmiechu przez 2 minuty, a potem zbieraj owoce dobrego samopoczucia. Doradzam ci zrobić taką próbę, kiedy masz neutralny nastrój. Przy wyraźnie złym samopoczuciu ta sztuczka może się okazać niewystarczająca.

Innym ciekawym faktem, który możesz wykorzystać w praktyce jest to, że kiedy się uśmiechasz, twój rozmówca może zacząć to naśladować. Być może nawet nieświadomie. Wniosek jest taki, że swoim uśmiechem możesz wpłynąć na emocje własne oraz otoczenia. Uśmiech jest zaraźliwy. Nawet ten udawany. Ćwicz to, co brzydko nazywa się ,,maską uśmiechu” a z czasem stanie się to twoją drugą naturą i nie będzie już udawaniem.

Jak poznać fałszywy uśmiech? Patrz na oczy

Są sytuacje, kiedy wolimy mieć pewność że uśmiech rozmówcy jest szczery. Maskę możemy użyć w celu ukryciu złego samopoczucia, aby ułatwić komunikację lub okazać zwykłą uprzejmość, ale może ona też służyć oszustwu. Ponadto bardzo lubimy wiedzieć, czy aktor szczerze gratuluje swojemu konkurentowi zdobycia Oscara, lub co naprawdę myśli polityk uśmiechający się do wyborców. Należy patrzeć w oczy. Uśmiech udawany to tylko usta. Natomiast szczery powiązany jest z ruchem mięśni okrężnych oka. Trudniej je kontrolować, przez co obserwacja okolic oczu jest całkiem dobrym sposobem wykrywania nieszczerego uśmiechu. Jeszcze inny rodzaj nieszczerego uśmiechu to taki, w którym widać wyraźną asymetrię. Śmieje się tylko połowa twarzy. Ten grymas jest odbierany, jako cyniczny i bardzo łatwo go dostrzec.

Uśmiech może oznaczać różne rzeczy, zależnie od sytuacji. Po przeczytaniu tekstu:

masz świadomość, że udawany może być po prostu formą grzeczności
wiesz, że podczas prawdziwego, naturalnego uśmiechu, wokół oczu pojawiają się zmarszczki. Trzeba dużej spostrzegawczości i wprawy, żeby łatwo wykryć różnicę
zdajesz sobie sprawę z tego, że zmuszenie się do uśmiechu może faktycznie poprawić twoje samopoczucie i przenieść dobrą emocję na rozmówcę.

Wykorzystuj tę wiedzę w praktyce.

Dodaj komentarz