Jak ubrać się na firmowy bankiet?

Jak ubrać się na firmowy bankiet?

Bankiet firmowy jest wydarzeniem z pozoru luźnym, mającym na celu integrację pracowników w danej firmie. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, ze na takim bankiecie również obowiązuje etykieta mówiąca o tym jak się zachowywać.

Warto być na takiej uroczystości, gdyż nieusprawiedliwiona nieobecność może zostać źle odebrana i rzutować na przyszłą karierę w firmie (lub jej zupełny brak). Szefostwo z pewnością odnotuje nieobecność i może potraktować ją nawet jako niepoważne traktowanie swojej pracy. Warto więc choć na godzinkę czy dwie pojawić się na bankiecie. Istotne znaczenie ma również strój. Ten powinien być raczej służbowy, jednak różniący się od tego co nosi się na co dzień do pracy. Panie mogą sobie pozwolić na założenie bardziej ekstrawaganckich dodatków, ułożenie fantazyjne włosów czy dopasowanie do stroju modnej torebki. Jeśli nie ma się przekonania czy dany strój jest odpowiedni wówczas warto zadać sobie pytanie czy w takim ubraniu można wybrać się do teatru bądź opery? Jeśli odpowiedź jest twierdząca wówczas można w takim stroju iść na także na bankiet.

Wiele może podpowiedzieć samo zaproszenie na bankiet na którym można czasem zauważyć wyrażenia „white tie” lub „black tie”.

Pierwsze z nich „white tie” oznacza że wymagany jest strój najbardziej szykowny, taki który zarezerwowany jest na eleganckie okazje. Panie powinny założyć długie suknie balowe. Dodatkiem do nich może być szal bądź okrywająca ramiona etola. W przypadku panów jest to frak czyli wydłużona z tyłu dopasowana marynarka z atłasowymi lub satynowymi klapami, biała kamizelka, biała koszula z odpinanym kołnierzykiem jak również biała mucha.

Z kolei znajdujące się na zaproszeniu określenie „black tie” oznacza dla panów strój wieczorowy na który składa się koniecznie czarna mucha, smoking biała koszula, lakierki oraz opcjonalnie pas smokingowy. Smoking akceptowany jest jedynie w dwóch kolorach. Albo jednolicie czarny, bądź też w kombinacji ciemnogranatowej marynarki a do tego czarnych spodni. Inne kolory dopuszczalne są na przyjęciach o mniejszej randze.
„Black tie” dopuszcza jedynie białą koszulę. Może być ona klasyczna z tradycyjnym kołnierzem oraz mankietami, które zapinane są na guziki aczkolwiek zdecydowanie lepiej postrzegana jest koszula z kołnierzem smokingowym, charakterystycznie łamanym. W niej mankiety zapinane są na spinki. Chcąc więc zrobić bardzo dobre wrażenie warto postawić na taką koszulę.

Jeśli chodzi o buty to tutaj nie ma ustępstw. Powinny to był wyłącznie czarne lakierki. Warto zainwestować w takie buty, gdyż one nigdy nie wychodzą z mody. Są ponadczasowe.

Jak widać bankiety choć z pozoru niewymagające mogą sprawić wiele trudności w doborze ubrania komuś kto nigdy na nie nie chodził. Warto więc dokładnie czytać zaproszenie, aby nic nie umknęło naszej uwadze i nie wywołać skandalu towarzyskiego poprzez założenie nieodpowiedniego stroju. Taka gafa może być przez szefostwo bardzo źle odebrana i może przekreślić dalszą karierę zawodową.

Dodaj komentarz