Jak zwiększać swoje poczucie wartości?

Jak zwiększać swoje poczucie wartości?

Wiele osób w dzisiejszych czasach boryka się problemem niskiej samooceny. Zazwyczaj skutkuje to gorszym funkcjonowaniem społecznym i osiąganiem niższych wyników w nauce oraz w pracy. Z całą pewnością warto pracować nad poprawą swojego poczucia wartości, gdyż znacząco wpływa to na zadowolenie z życia.

Czy warto zadać sobie trud budowania samooceny?

Praca nad samooceną jest długotrwała i trudna. Jeśli więc ktoś zastanawia się czy w ogóle warto, powinien zwrócić uwagę na korzyści jakie może przynieść wysoka samoocena. Osoby, które dobrze o sobie myślą są odważniejsze i więcej osiągają w życiu. Dzięki dobrej samoocenie łatwiej też stworzyć satysfakcjonujący związek i dobrą rodzinę. Korzystne myślenie o sobie to także wyższa asertywność, dzięki której stawiamy granice i nie pozwalamy by inni traktowali nas źle. Gdy myślimy o sobie dobrze, mniej skupiamy się na tym, co mogą o nas pomyśleć czy powiedzieć inni. Jednocześnie osoby, które dobrze o sobie myślą łatwiej zjednują sobie przyjaciół, bo są oceniane jako atrakcyjne towarzysko.

Poznaj swoje kompetencje i mocne strony

Aby móc skutecznie pracować nad swoją samooceną warto wypisać sobie swoje umiejętności i mocne strony. Nie ma osób, które nic nie wiedzą i nic nie potrafią. Od każdego z nas można się czegoś nauczyć, czymś zainspirować. Weź więc kartę papieru i wypisz listę swoich pozytywnych cech charakteru oraz listę umiejętności. Na pewno okaże się, że jest tego całkiem dużo. Poznanie swoich mocnych stron jest bardzo ważne, bo wiemy wtedy, które cechy warto dalej rozwijać. Dzięki liście mocnych stron łatwiej jest nam także dobrać stanowisko pracy czy określić charakter działalności gospodarczej, jaką chcemy wykonywać.
Psychologowie polecają także wykonywać ćwiczenie zwane słoikiem szczęścia. Do takiego słoika wrzucamy karteczki na których opisujemy swoje sukcesy, pozytywne zdarzenia i inne osiągnięcia. W gorszych momentach można otworzyć taki słoik i wyjmować losowe karteczki.

Przebywaj z ludźmi, którzy pomagają ci myśleć o sobie dobrze

To jak o sobie myślimy w dużej mierze zależeć będzie od tego, z kim na co dzień przebywamy, jaką mamy rodzinę, jakiego partnera. Należy starać się unikać osób toksycznych, które psują nam nastrój, wpędzają w poczucie winy albo sprawiają, że czujemy się źle. Z kolei warto jak najcześciej przebywać z osobami wspierającymi, otwartymi, które są pomocne i wyrozumiałe. Szukaj więc w swoim otoczeniu optymistów i ludzi sympatycznych, którzy wyznają ważne wartości. Jeśli marzysz o sukcesach zawodowych szukaj towarzystwa osób ambitnych, które mogą okazać się inspirujące.

Zaopiekuj się sobą

Osoby, które cierpią na niską samoocenę powinny same starać się troszczyć o siebie i swoje dobre samopoczucie. Gdy odczuwasz samotność wyjdź do innych ludzi. Gdy jesteś zmęczony pozwól sobie na przerwę od pracy. Gdy czujesz się źle z nadwagą, zrób coś aby to zmienić. Korzystaj także z technik relaksacyjnych, pracuj nad oddechem, medytuj. Z kolei, gdy czujesz, że ktoś chce cię zmusić do robienia czegoś wbrew tobie odmawiaj. Postawa zdrowego egoizmu jest naprawdę potrzebna. Pozwala ona znaleźć balans pomiędzy obowiązkami i przyjemnościami a to bardzo pomaga w budowaniu dobrej samooceny.

Jeśli więc jako dorośli ludzie chcemy mieć pewność siebie dawajmy sobie prawo do szczęścia i uczmy się przyjmowania należnych nam nagród. Takie postawy są przejawem szacunku do samego siebie. Z kolei w sytuacji przeciwnej będziemy wtedy, gdy pozwolimy się wykorzystywać albo przyjmiemy postawę roszczeniową, gdy uważamy, że coś nam się należy chociaż nie włożyliśmy starań, by na coś zasłużyć. Nie warto trwać przy niskiej samoocenie, bo wtedy nasze życie zamiast być przyjemną drogą jest ciągłą walką o przetrwanie w niesprzyjających warunkach.

Dodaj komentarz