Jak zabezpieczyć smartfona przed wirusami i hakerami?

Jak zabezpieczyć smartfona przed wirusami i hakerami?

Portale technologiczne http://techpolska.pl/ biją na alarm – co chwilę można usłyszeć o nowym ataku hakerów czy popularnych aplikacjach na Androida, które okazały się być zainfekowane. W kwestii ochrony komputerów osobistych panuje znacznie większa świadomość, niż w kwestii ochrony telefonów komórkowych. Ludzie instalują programy antywirusowe, wiedzą, żeby nie wchodzić na podejrzane strony czy nie udostępniać swoich danych wrażliwych. W takim razie jak zabezpieczyć smarfona przed wirusami i atakami hakerów?

Na bieżąco aktualizuj aplikacje (przede wszystkim systemowe)

Aktualizacjami aplikacji jesteśmy bombardowani nieustannie, tak, że możemy być nimi już zmęczeni. Warto jednak na bieżąco ich dokonywać, a najlepiej włączyć opcję auto aktualizacji. Dlaczego?

W aktualizacjach dodawane są nie tylko zmiany w zawartości aplikacji, które zobaczymy lub odczujemy. W wielu przypadkach łatane są także luki bezpieczeństwa, a pojawiają się one bardzo często. Nie ma takiej możliwości, żeby aplikacja była już na zawsze bezpieczna, nie ważne jak dobrze została stworzona – zmienia się oprogramowanie systemowe, do przodu idą także hakerzy i dlatego też ciągłe poprawki bezpieczeństwa są nieuniknione.

Rezygnując z nich narażamy się na ryzyko, że ktoś daną lukę wykorzysta. Mogłoby się to wydawać nieprawdopodobne, ale wbrew pozorom wcale takie nie jest. To realne ryzyko, którego nie warto podejmować.

Uważaj, co ściągasz

Jakiś czas temu na portalach technologicznych http://techpolska.pl/ można było przeczytać, że popularna aplikacja, która została pobrana przez miliony osób i miała bardzo dobre oceny potajemnie wykradała dane swoich użytkowników.

Mamy taką tendencję, że jeśli coś jest popularne, to z góry zakładamy, że jest także bezpieczne. W praktyce okazuje się jednak, że bywa zupełnie inaczej.

Jak się uchronić przed tego typu problemami, skoro nawet zaimplementowany przez Google system bezpieczeństwa Play Protect zdaje się być bezsilny? Trzeba po prostu zwracać uwagę na to, kto jest autorem danej aplikacji, czy rozpoznajemy daną firmę, jakie inne produkcje ma na swoim koncie. Szereg chińskich znaczków z całą pewnością nie powinien napawać zaufaniem.

Każdą zainstalowaną aplikację powinniśmy także przeskanować dobrym programem antywirusowym. Mówiąc już o programach antywirusowych…

Zainstaluj dobrego antywirusa

Na smartfony dostępny jest cały szereg wysokiej jakości aplikacji antywirusowych. Część z nich jest bardzo tania albo nawet darmowa.

Wobec tego bezdyskusyjnie powinniśmy taką aplikację mieć zainstalowaną i co jakiś czas wykonywać kontrolny skan systemu.

Mało kto zostawiłby komputer osobisty bez absolutnie żadnej ochrony, więc tym bardziej nie powinno się tego robić z jeszcze bardziej podatnymi na zagrożenia smartfonami.

Dodaj komentarz