Jakiego jedzenia unikać w kociej diecie?

Jakiego jedzenia unikać w kociej diecie?

Chcąc zadbać o kondycję kota oraz przyczynić się do pięknej i lśniącej sierści bardzo ważną kwestią jest przygotowanie odpowiedniej i zbilansowanej diety dla kota, idealnie dostosowanej do niego.

Kupienie suchej, bądź mokrej karmy dla kota nie do końca jest rozwiązaniem kwestii żywieniowych pociechy. Bardzo ważne jest także podawanie mu innych produktów spożywczy, które uatrakcyjnią poszczególne posiłki i pozytywnie podziałają na kota.

Niestety nie wszystko to, co nadaje się dla właściciela jest również dobre dla kota. Podczas przyrządzania karmy dla kota trzeba unikać, bądź mocno ograniczyć:

  • zepsute jedzenie, bądź wyciągnięte wprost z lodówki
  • podawanie napojów gazowanych, słodzonych, kawy czy wody mineralnej
  • cebuli, pora i czosnku
  • krowiego mleka
  • podrobów, wieprzowiny oraz wędzonych ryb
  • słodycze
  • ilość przypraw w jedzeniu

Mogłoby się wydawać, iż niektóre produkty powinny być teoretycznie bezpieczne dla naszego kota, niestety tak nie jest. W wieprzowinie może znajdować się wirus wywołujący chorobę Aujeszkyego, a z kolei jajka i rośliny cebulowe mogą przyczynić się do zniszczenia żołądka kota.

Niezwykle kontrowersyjne jest przekonanie, iż koty powinny pić zamiast wody mleko. W większości przypadków jego podanie nie ma skutków ubocznych, jednakże u niektórych zwierząt może nastąpić ostra i intensywna biegunka, które doprowadzi organizm do odwodnienia. Jest to niebezpieczne przede wszystkim dla kociąt, ponieważ nawet krótkotrwały taki stan może przyczynić się do śmierci. Jeżeli nie ma się pewności czy dany produkt może wywoływać negatywne działanie, warto udać się do weterynarza, który rozwieje wszelkie wątpliwości.

 

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz