Jak zadbać o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne?

Jak zadbać o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne?

Zdrowie to najcenniejszy dar, o który należy dbać. W przypadku jakiegokolwiek nieprawidłowego funkcjonowania organizmu występują pewne objawy. Aby nie trzeba było leczyć poważnych chorób, należy zapobiegać ich występowaniu. Zwracając szczególną uwagę na siebie, chorobę można rozpoznać na bardzo wczesnym etapie. W tym celu zaleca się regularne poddawanie się profilaktycznym badaniom lekarskim, które są ważnym środkiem niezbędnym do zachowania i utrzymania zdrowia. Jak zadbać o swoje zdrowie? Rzucenie palenia, spożywanie większej ilości warzyw i owoców oraz poświęcenie czasu na aktywność fizyczną.Te dostępne dla każdego kroki pomogą zachować zdrowie, spowolnić starzenie się i przedłużyć aktywność życia.

Nowe spojrzenie na odżywianie

Ludzie starzeją się znacznie szybciej, jeśli nie dbają o zrównoważoną dietę. Łatwo to wytłumaczyć: problemy z trawieniem, procesami metabolicznymi, naczyniami krwionośnymi, tkanką nerwową błyskawicznie wpływają na samopoczucie i stan organizmu. Urozmaicanie diety, preferowanie sezonowych i naturalnych produktów pomoże chronić organizm i rekompensować skutki upływu czasu.

Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad:

  • Należy wybierać naturalną żywność, aby zaspokoić swoje zapotrzebowanie na białko, wapń i inne mikroelementy. Z wiekiem kości stają się coraz bardziej kruche, więc potrzebne są pokarmy bogate w wapń, takie jak sezam lub twarożek. Owoce i warzywa są bogate w przeciwutleniacze i pomagają bronić się przed rakiem i utrzymać sprawność umysłową.
  • Ponadto przydatne są jagody, zielona herbata, zioła i przyprawy, które zawierają przeciwutleniacze: rośliny strączkowe (soczewica, soja, groch), bogate w białka roślinne i węglowodany. Orzechy (laskowe, migdały, pistacje) zawierają nie tylko przeciwutleniacze, ale także kwasy tłuszczowe omega-3.

Aby produkty nie straciły swoich użytecznych właściwości, należy poddać je minimalnej obróbce cieplnej.

Spożywanie mniejszych porcji

Po prostu trzeba jeść mniej: zmniejsza to stan zapalny w organizmie, który jest jedną z przyczyn stresu oksydacyjnego, a tym samym starzenia się komórek. Nic dziwnego, że codzienna dieta szczupłych Japończyków, ma tylko 1500 kalorii. Ponadto jemy, aby uzyskać energię, ale wraz z wiekiem zmniejsza się zużycie energii na ruch, co oznacza, że objętość jedzenia i jego zawartość kalorii powinny się zmniejszyć. Poza tym jedzenie powinno być lekkostrawne. Jeśli nie da się ograniczyć posiłków o 25-30%, można spróbować obejść się bez dodatków, nie trzymać się za wszelką cenę formuły – trzydaniowy obiad plus deser. Rada dietetyków – jedz do syta, ale tylko wtedy, gdy jesteś głodny. Dzięki zmniejszeniu spożycia mięsa zmniejszamy ryzyko niektórych nowotworów (rak odbytnicy, trzustki i ewentualnie prostaty). Lekarze sugerują, aby zamiast wołowiny, wieprzowiny i jagnięciny, wybrać drób, a do małego kawałka mięsa dodać talerz z warzywami i nie więcej niż dwa do trzech razy w tygodniu.

Jakie produkty są zdrowe na organizmu?

Ryb jest zdecydowanie za mało w naszej diecie, chociaż są bogate w białko i minerały to produkt dietetyczny o niskiej zawartości cholesterolu, co jest dobre dla serca i naczyń krwionośnych. Ryby zawierają dużą ilość białek, które biorą udział w budowaniu komórek i syntezie hormonów steroidowych w organizmie. Szczególną uwagę należy zwrócić na łososia i pstrąga, makrele, śledzie i inne rodzaje małych tłustych ryb, ponieważ są one bogate w potrzebne kwasy tłuszczowe omega-3. Włączenie ryb do diety dwa do trzech razy w tygodniu może zmniejszyć o połowę ryzyko choroby Alzheimera, zawału serca i problem naczyniowo-mózgowy, a kwasy tłuszczowe omega-3 są ważne w zapobieganiu nowotworom i ogólnie mają korzystny wpływ na ludzki organizm.

A co z aktywności fizyczną – jak ona wpływa na zdrowie?

Wystarczy pół godziny aktywności fizycznej dziennie, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo osteoporozy i zawału serca (w każdym wieku), a także poczuć się o kilka lat młodziej i poprawić jakość życia. Mięśnie i ścięgna mają tendencję do odnawiania się dzięki pracy, Kucamy, machamy, schylamy się, a mięśnie są napięte: stare włókna mięśniowe rozpadają się, a na ich miejsce tworzą się nowe. Jeśli jest mało ruchu, mięśnie starzeją się. Co dziwne, silne mięśnie mogą uchronić przed cukrzycą.

Faktem jest, że nerwy i naczynia krwionośne przechodzą od kręgosłupa do narządów wewnętrznych. Wypracowane mięśnie pleców są mniej podatne na napięcia i skurcze, na które cierpią te narządy, które nie otrzymują impulsu nerwowego, takie jak trzustka. Aby wzmocnić mięśnie, zalecane są przysiady, pompki, ćwiczenia brzucha, a także regularne spacery lub bieganie. Praca mięśni poprawia przepływ krwi, a składniki odżywcze są bardziej aktywne w odżywianiu tkanki kostnej. Dlatego prawidłowe odżywianie (szczególna uwaga na pokarmy bogate w wapń) w połączeniu z aktywnością fizyczną pomaga zapobiegać chorobom.

Pół godziny aktywności fizycznej na dzień wystarczy?

Tak to czas, który pozwoli, aby poczuć się młodziej i poprawić jakość swojego życia. Wśród czynników, które zwiększają starzenie się i degradację organizmu, na pierwszym miejscu znajduje się palenie nikotyny. Palacz wygląda średnio o pięć lat starzej niż niepalący w tym samym wieku. Papierosy zmniejszają dopływ tlenu do wszystkich narządów, w tym skóry, co nadaje twarzy szarawy odcień. Ponadto naukowcy odkryli, że palenie powoduje powstawanie zmarszczek, zaburzając mechanizmy regeneracji skóry: substancje zawarte w dymie tytoniowym zwiększają syntezę enzymów niszczących główny składnik zdrowej skóry – kolagen. Ponadto intensywność starzenia bezpośrednio zależy od liczby wypalanych papierosów. Rak płuca, który w 90% przypadków jest spowodowany paleniem, dotyka około 50 000 mężczyzn rocznie. Kobiety palące częściej cierpią na niepłodność i są również zagrożone zachorowaniem na raka szyjki macicy. Rzucając palenie, wydłużamy oczekiwaną długość życia średnio o osiem lat.

Złote zasady zdrowia

Ważnym punktem, który stabilizuje stan psychiczny i fizyczny osoby, jest utrzymanie znajomej, prostej rutyny życia, na przykład stabilnego czasu wstawania rano, czasu snu, jedzenia i stosowania terapii lekowej. Umożliwia to radzenie sobie z uczuciem niepokoju, dezorientacji i zrozumienie, co należy zrobić i o której godzinie. Utrzymując stałą porę budzenia rano (np. 8: 00) i pory snu (np. 22: 00 – 23: 00). Ważne jest, aby pamiętać, że poranne ćwiczenia, zabiegi wodne (prysznic lub kąpiel), codzienne spacery, gotowanie, sprzątanie mieszkania są kluczem do skutecznego zapobiegania atakom chorób.

Hobby, hobby, wypoczynek, rekreacja, przyjaciele

Odpoczynek fizyczny i psychiczny jest niezwykle ważny dla dobrego samopoczucia. Osoby, które lepiej odpoczywają, lepiej śpią, mają więcej energii fizycznej i zdrowia. Książki, filmy lub coś innego mogą być dobrym odpoczynkiem. Istnieje wiele możliwości ciekawego spędzenia czasu: wystawy, muzea, teatry, spacery na łonie natury. Wszystko to pomaga znaleźć spokój, dobry nastrój, nauczyć się czegoś nowego i pożytecznego. Najważniejsze, żeby nie marnować czasu.

Kultywowanie w sobie pozytywnych cech

Ważne jest, aby zostać nauczycielem dla siebie. Nasze życie daje nam wspaniałe możliwości i lekcje, opanowując je, stajemy się mądrzejsi i bardziej dojrzali. Skrywają się w nas ogromne siły, po prostu wiele z nich pozostaje nieujawnionych. Aby uzewnętrznić uśpione siły codziennie przez 10-15 minut, można użyć pozytywnych afirmacji – bardzo prostych formuł, za pomocą, których uda się zmienić zwykły tok myślenia, wzmocnić nową ideę siebie. Naprawdę ważne jest wypowiadanie bardzo prostego wzoru: z każdym dniem czuję się coraz lepiej. Jestem zdrowy, silny i energiczny.

Kolejną wskazówką, której można użyć, jest kronikowanie. Każdego wieczoru wypełniać swój dziennik, w którym można zanotować zarówno swoje osiągnięcia, jak i popełnione błędy. Regularne i uczciwe przeglądy swojego zachowania pomogą rozwinąć jakość introspekcji, która jest pierwszym krokiem do zmiany.

Moc wiary w siebie

Mówi się, że wiara może przenosić góry. Dobrze, gdy rodzice, przyjaciele, koledzy z pracy wierzą w ciebie, ale bardzo ważne jest, aby samemu w siebie uwierzyć. Im mniej pewności siebie, tym mniej sukcesów, a to prowadzi do kolejnych rozczarowań i porażek. Wiara w siebie, w swoim powrocie do zdrowia powinna być poparta konkretnymi czynami. Po ustaleniu celu warto się zastanowić i opracować plan, który pomoże zrealizować zadania, a następnie trzeba działać bez opóźniania planów na przyszłość. Jest takie powiedzenie: wiara prowadzi do zwycięstwa. Rzeczywiście wiara pomaga człowiekowi radzić sobie ze strachem, niepokojem, wątpliwościami. Jeśli wiara jest silna, pomoże nie tylko tobie, ale także innym.

Poczucie humoru

Poczucie humoru i śmiech mają silne działanie lecznicze na organizm człowieka. Śmiech jest lekarstwem na wiele ukrytych i stłumionych negatywnych emocji i konfliktów. W medycynie udowodniono, że śmiech i radosny nastrój korzystnie wpływają na układ odpornościowy i wydłużają życie.Trzeba śmiać się przy każdej odpowiedniej okazji, nie tłumić chęci do śmiechu. Wesołość to umiejętność patrzenia na sytuację z różnych perspektyw, przede wszystkim pozytywnych. Wesołej osobie łatwiej jest żyć, ponieważ widzi we wszystkim i szuka dobra, a wtedy w żadnej sytuacji jej ręce nie poddadzą się i zawsze odniesie sukces w życiu. Swoim stanem i uśmiechem można zapewnić drugiej osobie dobry nastrój. Dlatego trzeba nauczyć się cieszyć życiem, znajdować w nim dobro.

Twój dom to twoje zdrowie

Dobre zdrowie jest niemożliwe bez zdrowego środowiska. Jeśli ktoś chce poczuć się lepiej, musi mieć pewność, że tam, gdzie mieszka, pracuje i śpi, istnieje środowisko sprzyjające zdrowiu, a jest to czyste pomieszczenie, świeże powietrze i światło słoneczne. Ważne! Należy regularnie (2-3 razy dziennie) wietrzyć swój dom. Rośliny domowe są najlepszymi oczyszczaczami powietrza. Badania wykazały, że rośliny domowe pochłaniają większość toksycznych gazów przez liście i korzenie. Światło słoneczne również odgrywa ważną rolę w utrzymaniu zdrowia, więc nie ma sensu zasłanianie okien ciężkimi zasłonami w ciągu dnia.

Dodaj komentarz