Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Zbliżający się sezon grzewczy zawsze jest okresem, w którym zastanawiamy się, w jaki sposób moglibyśmy zaoszczędzić więcej pieniędzy na ogrzewaniu. Z miłą chęcią te pieniądze zdecydowanie chcielibyśmy przeznaczyć na nasze hobby lub spędzanie wolnego czasu z rodziną w atrakcyjnym miejscu. Poniżej znajduje się kilka metod jak zaoszczędzić na ogrzewaniu, aby w dłuższej perspektywie czasu zaoszczędzić pieniądze.

Dostosuj temperaturę do swoich potrzeb

Jest to bardzo częsty problem osób, które nie potrzebują aż tak wysokich temperatur w swoim domu lub mieszkaniu. Niekiedy zdarza się, że nie wiemy jak skręcić grzejnik aluminiowy, aby temperatura utrzymywała się na jednakowo w całym pomieszczeniu. Taka wiedza może nam pozwolić zaoszczędzić pieniądze, gdyż obniżenie temperatury nawet o jeden stopień Celsjusza w dłuższej perspektywie czasu może obniżyć nasze rachunki za ogrzewanie. Musimy jednak przetestować, w jakiej temperaturze my oraz nasi domownicy czują się najlepiej. Taką temperaturę powinniśmy utrzymywać przez dłuższy czas, aby zobaczyć, czy nie wpłynie to negatywnie na stan naszego zdrowia.

Sprawdź działanie wentylacji

Poprawne działanie wentylacji może być kolejnym sposobem na to, aby zaoszczędzić pieniądze na ogrzewaniu. W pierwszej kolejności powinniśmy zobaczyć, czy wszystkie uszczelki wokół instalacji wentylacyjnej są stabilne oraz, czy nie przepuszczają powietrza. Brak takiej szczelności może spowodować znaczący upływ ciepła z naszego mieszkania, co spowoduje automatycznie podwyższenie rachunków. Warto również skorzystać z wentylacji mechanicznej z rekuperatorem. Pozwala to na wyciąganie ciepła z powietrza, które zostało wydmuchnięte z naszego mieszkania. Umożliwi to ponownie użyć tego samego powietrza do ogrzania naszego domu. Jest to jednorazowa płatność, jednakże już po kilku latach zdecydowanie zacznie się nam ona zwracać. Warto o tym pomyśleć już na początku budowy naszego domu, gdyż później będzie to mogło wymagać zaawansowanego remontu, na który niekoniecznie będzie nas stać.

Pomyśl o rozstawieniu mebli w pomieszczeniach

Wiele razy zastanawiamy się jak zasłonić kaloryfer, aby nie był on widoczny na pierwszy rzut oka. W większości przypadków jest to bardzo błędne myślenie. Zasłonięcie kaloryfera ciężkimi i masywnymi meblami oraz zasłonami może sprawić, że ciepło zamiast cyrkulowania po naszym domu, będzie kumulowało się na ściance naszego meble. W ten sposób będzie ocieplało tylko ten mebel, a nie nasze mieszkanie. Warto zapamiętać zasadę, że wszelkie meble powinny być odsunięte od kaloryfera na odległość minimum 10 cm. Pozwoli to na lepszy przepływ powietrza. Dodatkowo przy montażu parapetów w mieszkaniu należy pomyśleć o tym, aby kupić je znacznie szersze, niż uważamy. W ten sposób ciepło będzie się odbijało od parapetów i wędrowało w kierunku wnętrza naszego mieszkania, a nie w stronę okna, gdzie ulegnie oziębieniu i nie będzie z niego żadnych korzyści.

Uszczelnij okna i drzwi

Brak odpowiedniej szczelności okien i drzwi są według wielu specjalistów najczęstszym powodem utraty ciepła w domu. Sytuacja najbardziej tyczy się mieszkań, które korzystają jeszcze ze starych sposobów budowy oraz stolarki. Wraz z upływem lat szczelność okien i drzwi w takich mieszkaniach znacząco spada i praktycznie co roku musimy ręcznie dokonywać przeglądu. To wszystko koniecznie przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Wiele osób postanawia jednak zdecydować się na usługi specjalisty, który doskonale zna metody wykrywania nieszczelności oraz ich usuwania. W ten sposób będziemy mieli pewność, że zlikwidujemy jeden z najczęstszych powodów utraty ciepła. Sytuacja trochę inaczej wygląda w nowych mieszkaniach i domach. Na samym początku nie powinny one mieć problemu ze szczelnością. Należy jednak pamiętać, że nie każde nowe mieszkanie jest idealne i ono również może mieć wady już od samego momentu wybudowania. Kluczowe jest zatem jak najszybsze wykrycie wad oraz ich usunięcie. Dzięki temu w dłuższej perspektywie czasu nie będziemy tracić ciężko zarobionych pieniędzy.

Przegląd instalacji przed każdym sezonem grzewczym

Jest to porada, która nie tylko pozwoli na zaoszczędzenie pieniędzy, ale również zwiększy nasze bezpieczeństwo w domu. Bardzo często można usłyszeć o wypadkach, które zostały spowodowane przez nieszczelną instalację. Zazwyczaj miało to miejsce w domach i mieszkania, które już od wielu lat nie miały przeprowadzanego przeglądu. W tym przypadku nie ma co szukać źródeł w Internecie. Przeglądu powinien dokonać fachowiec, który został odpowiednio przeszkolony do prawidłowego wychwytywania wszelkich niedociągnięć i ich naprawy. Tutaj już nie chodzi tylko i wyłącznie o pieniądze, ale również o nasze życie. Brak regularnego przeglądu może również prowadzić się do nawarstwiania się problemów z nieszczelnością. Może potęgować to wydatki, które będziemy musieli ponieść w związku z jej naprawą. Zdecydowanie lepiej raz do roku płacić bardzo niewielką opłatę za taki przegląd, niż za kilka lat płacić co najmniej kilkaset złotych za naprawę niedociągnięć.

Zamontuj ekrany zagrzejnikowe

Zapewne wiele osób nigdy nie słyszało o ekranach zagrzejnikowych. Mianowicie są to specjalne folie magnetyczne umieszczane między kaloryferem oraz ścianą, na której kaloryfer jest zamontowany. Pozwala to na odbijanie ciepła od takiej folii i kierowanie jej wewnątrz mieszkania. Pozwoli to na zwiększenie ciepła płynącego z kaloryfera. W standardowym przypadku, gdy nie korzystamy z takich ekranów zagrzejnikowych, spora część ciepła jest wchłaniana przez ścianę i nie jest oddawana. W ten sposób niepotrzebnie tracimy bardzo dobre źródło energii. Przy okazji zawsze warto pilnować czystości naszych kaloryferów. Kurz, który na nich osiada, również może pochłaniać ciepło wydzielane przez kaloryfer. Jeżeli chociaż raz w tygodniu w trakcie naszego cyklicznego sprzątania mieszkania, wytrzemy kurze z kaloryferów, to również może pozytywnie wpłynąć na zasobność naszego portfela. Tak proste czynności mogą dać naprawdę dobre efekty.

Regularne wietrzenie mieszkania

Czy regularne wietrzenie mieszkania może pozytywnie wpłynąć na oszczędności płynące z ogrzewania? Oczywiście, że tak! Należy jednak pamiętać o kilku zasadach, które są nieodzowne w przypadku wietrzenia. Pierwszą zasadą jest to, aby nasze mieszkanie było wietrzone krótko. Szacuje się, że kilka lub kilkanaście minut zdecydowanie wystarczy. Drugą zasadą jest to, aby okna w trakcie wietrzenia, były otwarte na oścież. Pozwoli to na maksymalne natężenie wietrzenia w stosunkowo krótkim czasie. To wszystko powinno odbywać się przy zakręconych zaworach przy kaloryferach. Kilka minut pozwoli na pełną wymianę powietrza w pomieszczeniu, a ciepło skumulowane w ścianach, już po kilku minutach sprawi, że temperatura w naszym pokoju wróci do normy. Po zakończeniu wietrzenia należy oczywiście zamknąć okna oraz na nowo otworzyć zawory w kaloryferach.

Oprócz oszczędności wietrzenie jest również znakomitym sposobem na poprawę naszego samopoczucia i zdrowia. Przebywanie przez długi czas w zamkniętym pomieszczeniu, może spowodować nasilenie się bólu głowy oraz nawet mdłości. Zdecydowanie zatem chociażby kilka razy w ciągu dnia, gruntownie przewietrzyć nasze mieszkanie.

Sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy przy ogrzewaniu jest znacznie więcej, ale trzymanie się porad zamieszczonych powyżej może spowodować, że w dłuższej perspektywie czasu, będziemy posiadali w portfelu więcej pieniędzy, niż przed sezonem grzewczym. Po kilku latach będziemy mogli odłożyć z tego bardzo pokaźną sumę.

Dodaj komentarz