Jakie jest zastosowanie olejku eukaliptusowego?

Jakie jest zastosowanie olejku eukaliptusowego?

Eukaliptus – to pochodzące z Australii drzewo jest jednocześnie najwyższym i najszybciej pnącym się wzwyż drzewem na świecie. Z jego liści uzyskuje się jeden z najbardziej popularnych olejków eterycznych – olejek eukaliptusowy. Jego właściwości docenili już rdzenni mieszkańcy Australii, Aborygeni. Liście tej rośliny przykładali do ran, aby szybciej się goiły, a wywar stosowali przeciwko przeziębieniom. Dziś olejek ten jest szeroko stosowany w kosmetologii i lecznictwie.

Olejek eukaliptusowy – na reumatyzm i na kaszel

Koale uwielbiają zajadać się liśćmi eukaliptusa. Nic dziwnego – są bardzo zdrowe. Wyodrębniony z nich olejek wykorzystuje się w produkcji kropli i płukanek na bóle gardła, płynów do inhalacji, cukierków, likierów, kosmetyków oraz w aromaterapii. Czynny składnik tego olejku – eukaliptol (inaczej cyneol) – to substancja o silnych właściwościach antybakteryjnych. Ułatwia wykrztuszanie i wzmaga wydzielanie śluzu. Inne związki o charakterze przeciwzapalnym i antybakteryjnym występujące w olejku eukaliptusowym to seskwiterpeny. 

Kolejną korzyścią, jaką możemy odnieść z używania olejku eukaliptusowego, jest złagodzenie bóli spowodowanych zapaleniem stawów lub reumatyzmem. Poprawia ukrwienie nasmarowanych miejsc, a dodany do kąpieli łagodzi bóle mięśniowe.

Olejek eukaliptusowy w aromaterapii

Aromaterapia jest jedną z gałęzi medycyny tradycyjnej, której popularność z dnia na dzień rośnie. Wykorzystuje siły natury, posługując się olejkami uzyskiwanymi z liści, łodyg i kwiatów roślin, żywic, nasion, a także korzeni i owoców. Wyprodukowanie takiego olejku jest dość kosztowne. Niemniej koncentracja aktywnych składników powoduje, że wystarczy kilka kropel, aby odczuć jego dobroczynną moc.

Jakie zastosowanie mają olejki eteryczne?

  • Kąpiele – kilka kropel wlanych do wody działa relaksująco. Olejek eukaliptusowy przyjemnie cię odświeży i pozwoli odetchnąć.
  • Masaż – w tym celu do wysokiej jakości oliwy dodaje się olejku eterycznego. Masaż działa na skórę, a opary olejku unoszące się w powietrzu wnikają w nozdrza.
  • Kosmetyka twarzy – wkrapiając olejek do maseczki, kremu, kompresu, można wzmocnić pozytywne działanie zabiegu.
  • Inhalacje aromaterapeutyczne – polegają na wdychaniu rozpylonych w powietrzu olejków. W tym celu dodaje się je do gorącej wody, umieszcza w dyfuzorze lub kominku ceramicznym.

Olejek eukaliptusowy odpręża, a jednocześnie dodaje energii. Redukuje stres i usuwa zmęczenie, dlatego jest chętnie używany w gabinetach SPA. Można go łączyć z innymi olejkami eterycznymi – wspaniale koresponduje z zapachami olejków z cedru, sosny

Dodaj komentarz