Poznaj bliżej ciekawe miejsca związane z Dąbrową Górniczą

Poznaj bliżej ciekawe miejsca związane z Dąbrową Górniczą

Dąbrowa Górnicza to bez wątpienia ogromne miasto. Jeśli chodzi o powierzchnię to zajmuje pierwsze miejsce wśród miast w województwie śląskim. Z czego najbardziej znana jest Dąbrowa Górnicza i jej okolice? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej lub sprawdź portal dabrowski24.pl, aby poznać wiadomości Dąbrowa Górnicza

​Kopalnia Ćwiczebna “Sztygarka”

Kopalnia została wybudowana w roku 1927 i służyła jako miejsce szkoleniowe dla osób zajmujących się pracami górniczymi. Jednak w momencie w którym doszło do likwidacji znajdujących się niedaleko kopalni to miejsce zostało przemianowane na specyficzne muzeum, które służy odwiedzającym za relikt związany z przeszłością regionu. Odwiedzający to muzeum mogą poznać historię związaną z tym miejscem oraz dowiedzieć się na przykład tego jak działały sprzęty górnicze oraz poznać metody wydobywania węgla pod ziemią. Znajdują się tutaj między innymi sprzęty takie jak kombajn węglowy, wozy w których przewożono węgiel oraz przenośniki do węgla. Ciekawą rzeczą w tym miejscu jest szczególnie to, że postarano się zachować naturalne warunki w jakich pracowali górnicy oraz to jak wyglądały poszczególne wyrobiska szkoleniowe w których ćwiczyli. Całość podziemnych korytarzy ma długość około 650 metrów na trzech poziomach.

​Pustynia Błędowska

Całkiem niedaleko od Dąbrowy Górniczej znajduje się sławna pustynia zwana również polską Saharą. Jej długość to około 10 kilometrów długości oraz 4 kilometry szerokości, co daje ponad 730 hektarów lotnych piasków. To właśnie tutaj były kręcone słynne sceny do filmu „Faraon” z ekranizacji książki Bolesława Prusa. Pustynia była również używana w czasie drugiej wojny światowej do ćwiczeń wojskowych. Niemieckie oddziały Afrika Korps testowały właśnie tutaj sprzęt wykorzystywany podczas kampanii afrykańskiej. Już po drugiej wojnie światowej pustynia ponownie służyła działaniom wojskowym, tym razem ćwiczono na niej lotnictwo odrzutowe. Skąd jednak wziął się w tym miejscu piasek? Z legendy wynika, że diabeł próbując zasypać olkuskie kopalnie srebra wysypał piasek właśnie w tym miejscu w trakcie nieudanej próby. Fakty jednak wskazują, że pustynia ma związek z prowadzonym górnictwem w znajdującym się nieopodal Olkuszu. Co jednak na tej pustyni jest najbardziej istotne dla turystów? Warto udać się bezpośrednio na wzgórze Czubatka, które stanowi ciekawe miejsce widokowe. Znajdują się tutaj ścieżki edukacyjne, którymi można wędrować i poznawać historię tego miejsca oraz poczytać o specyficznej przyrodzie, która się tutaj znajduje.

Dodaj komentarz