Jaki program do pit wybrać?

Jaki program do pit wybrać?

Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na rozliczenie pit przez internet, za pomocą dedykowanego programu. Do wyboru mamy program rządowy bądź wiele różnego rodzaju programów komercyjnych. Który z nich warto wybrać?

Jak działa Twój e-Pit?

Podatnicy od kilku lat skorzystać mogą z rządowego programu do rozliczania PIT. Początkowo był on dedykowany jedynie osobom fizycznym, których dochody rozliczają płatnicy. Niemniej jednak dziś z pomocą programu Twój e-Pit rozliczyć mogą się także podatnicy prowadzący działalność gospodarczą. Twój e-Pit dostępny był do końca 2021 roku w aplikacji e-Deklaracje, jednak od roku 2022 można z niego skorzystać poprzez e-Urząd Skarbowy. Zaletą programu Twój e-Pit jest fakt, iż podatnik wcale nie musi pamiętać o złożeniu zeznania – jeśli nie chce wprowadzać on żadnych poprawek, korzystać z ulg bądź rozliczać się wspólnie z małżonkiem, aplikacja zaakceptuje automatycznie przygotowaną przez urzędników deklarację w momencie upływu terminu podatkowego. Twój e-Pit to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą skorzystać z darmowego programu do dokonywania rozliczeń.

Komercyjne programy – na co warto zwrócić uwagę?

Każdy podatnik może skorzystać także z komercyjnych programów do rozliczania PIT. Większość z nas rozliczała się za ich pomocą, gdy jeszcze Twój e-Pit nie był dostępny. Przedsiębiorcy oraz osoby fizyczne, które nie chcą korzystać z rządowego programu, aby złożyć deklarację mogą wybrać jeden z programów komercyjnych. Dostęp do nich często jest bezpłatny, jednak w zamian za darmowe udostępnienie programu, musimy oddać 1% podatku wybranej przez twórcę programu organizacji pożytku publicznego. Dla wielu osób nie stanowi to żadnego problemu, jednak ci, którzy chcieliby oddać swój 1%  na wskazany przez siebie cel, powinni wybrać program pit, który im to umożliwi.

Płatne programy do PIT – czy warto?

Podatnicy mogą zdecydować się na skorzystanie z płatnych programów do składania deklaracji podatkowych. Dostęp do nich zwykle kosztuje około kilkudziesięciu złotych, jednak w zamian za dokonanie płatności możemy skorzystać także z dodatkowych porad specjalistów, które ułatwią nam złożenie deklaracji w prawidłowy sposób. Warto mieć na uwadze, że z płatnych programów najczęściej korzystają osoby fizyczne, które na co dzień rozliczane są przez płatników. Tymczasem przedsiębiorcy najczęściej rozliczają się za pomocą programów, których używają do prowadzenia księgowości i składania deklaracji podatkowych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Dodaj komentarz