Kamizelka odblaskowa na rower – dlaczego warto ją zakładać?

Kamizelka odblaskowa na rower – dlaczego warto ją zakładać?

Sezon na rowery rozpoczęty. Zanim więc na dobre przygotujesz swój jednoślad na nowe podboje i przygody, warto pomyśleć o dodatkowych akcesoriach, które zapewnią Ci bezpieczeństwo. Kamizelka odblaskowa na rower, kask, czy ochraniacze to nie jedyne rzeczy, w które warto się wyposażyć.

O czym jeszcze należy pamiętać, podczas planowania długiej wycieczki rowerowej? I czy każdy rowerzysta powinien mieć zawsze na sobie odblaskową kamizelkę podczas jazdy jednośladem? Odpowiadamy!

Planowanie rowerowej podróży – jak dobrze się przygotować?

Zanim wybierzesz się na jakąkolwiek przejażdżkę rowerową, powinieneś w pierwszej kolejności zadbać o sprawność swojego jednośladu. Wypracuj zatem nawyk regularnego sprawdzania ciśnienia w oponach, sprawności hamulców, napędu oraz amortyzacji, które zapewniają bezpieczeństwo. Warto przy tym pamiętać o skontrolowaniu napięcia łańcucha, który czasami lubi się poluzować, a także jego nasmarowaniu.

Równie ważną kwestią jest także Twoje wyposażenie, które w razie konieczności pozwoli Ci sprawnie naprawić rower. Miej zatem w pogotowiu dodatkową dętkę, ewentualnie małą pompkę rowerową i klucze, które ułatwią wszelkie regulacje i naprawy poza domem.

Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Bez względu na to, czy planujesz krótką lub dłuższą wycieczkę rowerową, powinieneś mieć zawsze przy sobie:

  • lampkę, która po zmroku oświetli Ci drogę i pozwoli innym uczestnikom ruchu zauważyć Cię na drodze (zarówno z przodu roweru, jak i z tyłu);
  • odblaski, dzięki którym będziesz widoczny na drodze;
  • chroniący głowę kask (tak, element ten dotyczy również Ciebie, a nie tylko dzieci);
  • naładowany telefon, który w razie potrzeby przyda się do zadzwonienia po pomoc lub użycia GPS-u;
  • apteczkę pierwszej pomocy, w której znajdzie się m.in. bandaż i plastry na otarcia itp.;
  • kamizelkę odblaskową.

Kamizelka odblaskowa na rower – zakładać, czy nie?

Bezpieczeństwo na drodze przede wszystkim – to główna maksyma, która powinna przyświecać każdemu uczestnikowi ruchu drogowego, zwłaszcza po zmroku. Przepisy nie pozostawiają tutaj żadnych wątpliwości. Każdy, kto staje się uczestnikiem drogi (np. pieszy, rowerzysta), zobowiązany jest do posiadania odblaskowego elementu.

Oczywiście regulacje nie określają, czym dokładnie ma być odblask, jednak ze względów bezpieczeństwa najlepiej sprawdzają się kamizelki odblaskowe. Ich widoczność po zmroku jest dużo większa niż np. malutkiego odblasku na nadgarstku, czy rowerze. Taki element ubioru zwiększa naszą widoczność na drodze nawet na odległość wynoszącą 150 metrów. Jeśli więc w najbliższym czasie planujesz wieczorną wycieczkę rowerową po ulicach słabo oświetlonego miasta, to warto kupić kamizelkę, dzięki której będziesz widoczny.

Dodaj komentarz