Kiedy wystarczy zgłoszenie a kiedy pozwolenie na budowę – stan prawny na 2021 r.

Kiedy wystarczy zgłoszenie a kiedy pozwolenie na budowę – stan prawny na 2021 r.

Zanim zacznie się budowa domu, trzeba przejść długą drogę związaną z załatwianiem wielu formalności. Czy tak jest rzeczywiście? Niekoniecznie. Przeczytaj nasz artykuł i zdobądź ważną wiedzę na ten temat.

Zgłoszenie na budowę domu – kiedy i jak je uzyskać

Domki bez pozwolenia można stawiać wtedy, gdy zostaną spełnione określone warunki określone w przepisach prawa budowlanego. W jakich przypadkach projekt budowy może zostać zatwierdzony bez wydawania pozwolenia? Są to budynki jednorodzinne, wolnostojące, zajmujące obszar działki lub działek, na których zostały zaprojektowane. To także budynki, które stawiane są tymczasowo z zastrzeżeniem przeniesienia do dni od daty ich wzniesienia. Inne domki bez pozwolenia to budynki gospodarcze, wiaty i garaże oczywiście również wolnostojące. Ich powierzchnia do zabudowy nie może przekraczać po za 35 m2. Zalicza się do takich domków także budynki rekreacyjne, których powierzchnia budowlana nie przekracza 35 m2.

Musisz też wiedzieć, że domki bez pozwolenia do 35 m2 mające inny charakter niż rekreacyjne. Wymagają już dostosowania do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W przypadku braku tego planu pojawia się konieczność zgłoszenia się do urzędu po warunki zabudowy oraz po obszar oddziaływania budynku.

Zanim zostanie wydane pozwolenie na budowę domu

Zanim w Twoich rękach znajdzie się pozwolenie na budowę domu, musisz trochę poczekać. Zostanie więc sprawdzona kompletność projektu i odpowiednie zaświadczenia. W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek braków, konieczne jest szybkie naniesienie poprawek. Z przepisów wynika, że najczęściej na takie pozwolenie czeka się ok. miesiąca, z możliwością przedłużenia do dwóch. Jak się okazuje w praktyce, nie jest to jednak prawda. Rozpatrywanie wniosku może trwać nawet kilka miesięcy. Wynika to m.in. z braku zgody właściciela sąsiednich działek na budowę oraz błędów w dokumentacji.

Mimo że inwestycja w domki bez pozwolenia wydaje się być bardziej opłacalna, to sporo osób wybiera jednak tę drugą opcję. Z czego to wynika? Przy zgłaszaniu domów bez pozwolenia nie można wprowadzić poprawek do projektu, bo wtedy i tak konieczne jest pozwolenie na budowę.

Dodaj komentarz