Zalety i wady wymiany Twoich akcesoriów kuchennych na miedziane

Zalety i wady wymiany Twoich akcesoriów kuchennych na miedziane

Naczynia miedziane cieszą się coraz większą popularnością. Ich cena nie zachęca do zakupu, ale kiedy wziąć pod uwagę, jak dużą rolę w organizmie każdego człowieka odgrywa miedź, nabycie naczyń będzie jawić się w zdecydowanie lepszym świetle. Co warto o nich wiedzieć i jak dokonać właściwego wyboru?

Naczynia miedziane – zalety

Miedź odpowiada za transportowanie tlenu, działania przeciwnowotworowo i jednocześnie chroni nasz organizm przed niepożądanym działaniem wolnych rodników. To tylko niektóre za zalet związanych z tym pierwiastkiem, dlatego z oczywistych względów stosowanie garnków wykonanych z miedzi sprawdza się wprost znakomicie. Naczynia miedziane są bakteriobójcze oraz usuwają zanieczyszczenia i bakterie. Możesz zastosować je do oczyszczania wody (już po upływie kilka godzin będzie nadawała się do picia). Wśród korzyści używania warto wspomnieć także o szybkim tempie nagrzewania oraz przewodzenia ciepła, dlatego ta odmiana sprawdza się we wszystkich rodzajach kuchenek. W trakcie gotowanie możesz obejść się bez dużych ilości tłuszczu, gdyż do garnków nic nie przywiera, co przekłada się na przygotowanie zdrowszych i mniej kalorycznych dań.

Naczynia miedziane nie pachną i nie zmieniają aromatu potraw, dlatego w trakcie jedzenia możesz cieszyć się bogatym smakiem warzyw, mięsa i innych składników. Szybko je umyjesz, gdyż jedzenie nie przylega do dna. Kiedy właściwie o nie dbasz, naczynia wykonane z miedzi będą Ci służyć przez kilka lat (bez rys, śladów użytkowania i zniszczeń).

Czy naczynia miedziane mają jakieś wady?

Naczynia miedziane są bardzo drogie, dlatego nie każdy może sobie pozwolić na tak duże obciążenie domowego budżetu, mimo wielu zalet, które zostały omówione powyżej. Koszt jednego zestawu to nawet kilka tysięcy złotych. Naczynia są trwałe, ale nie nadają się do mycia w zmywarce. Jest to związane z koniecznością stosowania bardzo mocnych detergentów, które zniszczyłyby wierzchnią warstwę. Ten rodzaj garnków i patelni wymaga konserwacji, dzięki czemu cały czas prezentują się tak elegancko, jak w dniu zakupu. Do tego celu wystarczy wykorzystać ocet albo kwasek cytrynowy, czyli jeden ze składników, który zawsze znajduje się w domowym zaciszu. Ostatnia wada może być związana z wagą naczyń, gdyż są ciężkie i nieporęczne w używaniu oraz myciu.

Dodaj komentarz