Łazienka w domu – o czym warto pamiętać przy aranżacji?

Łazienka w domu – o czym warto pamiętać przy aranżacji?

Aranżacja łazienki we własnym domu to ważny moment i ze względu na uciążliwość remontu, warto ją dobrze przemyśleć, tak by kolejną demolkę odsunąć maksymalnie w czasie. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę urządzając łazienkę, tak by była praktyczna i ponadczasowa.

Zainstaluj dodatkowe kontakty i źródła światła

Większość z nas, z dzieciństwa kojarzy łazienki z centralnym źródłem światła, ewentualnie ostatkowym, które znajdowało się przy lustrze, oraz stosunkowo niewielką ilością kontaktów, przez co korzystanie z łazienki bywało mocno nieergonomiczne. Ilość urządzeń elektrycznych w łazienkach kilkanaście lat temu zaczęła gwałtownie rosnąć. Już dawno przestaliśmy się ograniczać się do suszarki i pralki. Do tego doszły nam prostownice, suszarki do prania, a czasem też żelazko i szereg urządzeń, które wymagając podłączenia do ładowarki. W nowoczesnej łazience kontakty bezwzględnie powinny znaleźć się w pobliżu sprzętu piorącego i przy umywalce.

Ogrzewanie podłogowe zamiast dywanika

Ogrzewanie podłogowe to coraz częściej stosowane rozwiązanie do łazienek. Dzięki rurom biegnącym pod podłogą na całej powierzchni łazienki podłoga jest równomiernie podgrzana, a do tego mamy zdecydowanie mniejsze problemy z często utrzymującą się w łazience wilgocią. Ogrzewanie podłogowe najczęściej wymaga gruntowego remontu, ale dzięki niemu od razu po wyjściu z wanny lub spod prysznica, pod stopami czujemy przyjemne ciepło.

Uchwyt dla niepełnosprawnych – kiedy i gdzie go zamontować?

Choć uchwyt dla niepełnosprawnych kojarzy nam się z dużą utratą sprawności, zdrowia, a także z odległą starością, ale wbrew takiej opinii mogą znacznie ułatwić korzystanie z łazienki również młodszym i sprawnym osobom. Dla młodych osób szczególnie pomocne będą poręcze zamontowane w strefie kąpielowej, a więc pod prysznicem lub nad brzegiem wanny. W tym pierwszym przypadku uchwyt dla niepełnosprawnych zapewnia równowagę, a w drugi ułatwi zmianę pozycji w wannie, a także wejście i wyjście z niej. Dodatkowym argumentem za uchwytem jest możliwość jego stylistycznego dopasowania do reszty wystroju łazienki. O ile poręcze z atestami mają nieco ograniczoną stylistykę, to na rynku dostępny jest szereg innych, równie funkcjonalnych rozwiązań, a pamiętajmy, że wyposażając własną łazienkę i finansując je z własnych środków nie musimy kupować sprzętów oficjalnie uznanych za sprzęt rehabilitacyjny.

Dodaj komentarz