Jak rozpoznać problem wrażliwej skóry głowy?

Jak rozpoznać problem wrażliwej skóry głowy?

Łupież, nadmierne wydzielanie sebum, swędzenie — to problemy, z którymi boryka się wiele osób. Często nie zdają sobie sprawy, że ich przyczyna może leżeć zupełnie gdzie indziej. Podrażniona skora głowy potrafi dać podobne objawy. Jak rozpoznać tę przypadłość i jak możemy sobie z nią poradzić?

Objawy towarzyszące wrażliwej skórze głowy

Często przesuszona skóra zaczyna się łuszczyć. W pierwszej kolejności kojarzymy to z łupieżem, ale może też wynikać ze stosowania szamponów z silnymi detergentami (np. SLS). Wrażliwa skóra głowy również ma tendencję do zwiększonego wydzielania sebum, a nieodpowiednia pielęgnacja może dodatkowo nasilać przetłuszczanie się włosów.

Kolejnym problemem, jaki może się pojawić, jest swędzenie skóry głowy. Potrafi ono być bardzo uciążliwe i również wynika z nadmiernego wysuszenia.

Czynniki drażniące skórę głowy

Pojawienie się nieestetycznych białych łusek zazwyczaj w pierwszej kolejności kieruje nas do silnych szamponów przeciwłupieżowych, aby jak najszybciej pozbyć się problemu. Może to prowadzić paradoksalnie do jego zaostrzenia, bo wrażliwa skóra głowy łuszczy się z powodu wysuszenia i podrażnienia. W takiej sytuacji szampony na łupież tylko pogorszą sprawę.

Podobnie sytuacja wygląda z przetłuszczającymi się włosami. Szampony do nich przeznaczone są pełne mocnych detergentów, które mają na celu dokładne oczyszczenie skóry głowy. Jednocześnie niestety bardzo mocno wysuszają, a dodatkowo mogą uczulać. Przesuszona skóra produkuje jeszcze więcej sebum, więc koło się zamyka i problem powraca.

Swędzenie wrażliwej skóry głowy potrafi być na tyle uciążliwe, że drapiąc się, możemy doprowadzić do powstania skaleczeń i strupków. Również ono towarzyszy podrażnieniu i wysuszeniu, najczęściej spowodowanemu nieodpowiednią pielęgnacją.

Jakie kosmetyki stosować?

Przede wszystkim przerzućmy się na szampony kojące, przeznaczone do wrażliwej skóry głowy i służące do jej nawilżenia oraz ukojenia. Zwracajmy uwagę na składy, wyeliminujmy kosmetyki, które nam szkodzą. Zacznijmy stosować peelingi skóry głowy, które zniwelują łuszczenie się oraz zmniejszą wydzielanie sebum. Zadbajmy o ukojenie naszej głowy, a z pewnością zauważymy poprawę jej kondycji.

Dodaj komentarz