Ocet do prania – co warto wiedzieć?

Ocet do prania – co warto wiedzieć?

Środek do prania, który zabija przykre zapachy, sprawia, że tkanina staje się miękka i puszysta, a koszula mniej się gniecie? Środek, który nadaje się do prania białego, czarnego i kolorowego? Środek, który jest w każdym sklepie i kosztuje grosze? TAK! Mamy ocet i nie zawahamy się go użyć.

Ocet zadba o głębię barw

Dodatek octu do prania to świetny sposób na ochronę koloru naszych ubrań. Dzięki temu prostemu związkowi intensywnie kolorowe tkaniny nie będą płowiały, nawet w przypadku czerni, czerwieni, czy granatu. Z drugiej strony ocet to też dobry pomysł na ochronę innych rzeczy przed zafarbowaniem. Dodatek octu do prania wyłapie uwolnione cząsteczki barwnika, a w przypadku podejrzeń, że któreś z naszych ubrań może mocno puszczać farbę w praniu, warto namoczyć je wcześniej w wodzie z dodatkiem 2 szklanek octu, a dopiero potem uprać. Taki zabieg uwalnia nadmiar barwnika z tkaniny i ochroni pozostałe elementy garderoby wrzucone do bębna..

Ocet ułatwia prasowanie

Dodatek octu do prania zmiękcza i oddziela od siebie włókna tkanin, a tak potraktowany materiał już podczas samego prania i suszenia mniej się gniecie. Dodatkowo, w atomizerze możesz zmieszać wodę, ocet w stosunku 4:1 z odrobiną ulubionego olejku (świetnie sprawdzi się lawendowy lub herbaciany). Taką miksturą spryskujesz tkaninę przed prasowaniem i cieszysz się szybko znikającymi, nieestetycznymi zagnieceniami.

Ręczniki, a ocet do prania

Łazienka to pomieszczenie, w którym o nadmiar wilgoci nie trudno. Tekstylia, które tam są, w tym ręczniki, często nie mają szansy porządnie wyschnąć i się przewietrzyć, a przez to stają się idealnym siedliskiem do rozwoju bakterii. Dodatek octu do prania ręczników może nas wspomóc nie tylko w walce z drobnoustrojami i przykrym zapachem, ale też sprawi, że tkanina z powrotem stanie się chłonna i miękka. Ocet ma działanie bakteriobójcze i odkażające, a do tego rozpuszcza wiele detergentów. Część środków do prania i płukania, szczególnie w formie płynnej, zawiera w swoim składzie silikony. Związki te osadzając się na włóknach materiału sprawiają się ręczniki, choć z początku miękkie i pachnące, to z czasem przestają chłonąć wodę z naszych ciał, a do tego robią się sztywne i nieprzyjemne w dotyku.

Dodaj komentarz