Leczenie uzależnień

Leczenie uzależnień

Jak wyjść z nałogu

Bywają w życiu sytuacje, kiedy ty lub ktoś z twoich bliskich popada w nałóg. Alkohol, narkotyki, hazard… Niezależnie od tego co przejęło myśli uzależnionej osoby najważniejsze jest, aby się od nich uwolnić. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest podjęcie leczenia. Leczenie uzależnień może odbywać się  na NFZ. Oferta jest rozbudowana, od leczenia stacjonarnego poprzez oddziały dzienne, na konsultacjach ambulatoryjnych kończąc.

Niestety, przyglądając się bliżej ofertom NFZ okazuje się, że rzadko dostajemy dostęp do dobrych specjalistów. Otrzymujemy co prawda możliwość psychoterapii, jednak często jest ona realizowana przez ludzi bez wykształcenia medycznego. Osób z certyfikatami specjalisty psychoterapii niestety brakuje w systemie. Leczenie uzależnień na NFZ ma jednak tą zaletę,  że pacjent nie pokrywa żadnych kosztów. Mimo wszystko często jest to niewystarczająca terapia. Państwowych placówek zwyczajnie nie stać na zatrudnienie specjalistów z doświadczeniem.

Leczenie uzależnień

Jeżeli chcemy, aby leczenie uzależnień było kompleksowe warto rozważyć wybór placówki prywatnej. Zazwyczaj oferty takich miejsc są wysoko wyspecjalizowane. Jednak przed wyborem warto dobrze się zapoznać z konkretnym miejscem. Prywatnych ośrodków, które prowadzą profesjonalną detoksykację nie jest wiele. W Polsce mamy dwa ośrodki, które są w 100% godne polecenia. Oczywiście znajdziemy  więcej ofert, jednak wiąże się to z ryzykiem niedokładnego leczenia. Jeżeli już mamy płacić za leczenie, lepiej nawet wziąć kredyt i zapłacić więcej. Przynajmniej będziemy mieć pewność, że naprawdę pomagamy komuś bliskiemu. Leczenie uzależnień, które nie jest indywidualnie dopasowane do pacjenta mija się z celem. Wiele ośrodków chwali się swoimi wynikami i przeprowadzonymi terapiami. Jednak najważniejsze jest to, czy pacjent po terapii rzeczywiście nie wrócił do nałogu.

Pamiętaj, że chodzi nie tylko o zdrowie, ale też życie osób uzależnionych. Człowiek uzależniony nie potrafi myśleć racjonalnie. Nawet jeżeli pójdzie do banku, żeby zaciągnąć kredyt raczej nie przeznaczy środków na leczenie. Uzależniona osoba jest w stanie wydać wszelkie oszczędności, aby mieć dostęp do tego, co nim zawładnęło. Musisz liczyć się z tym, że to ty będziesz opłacać leczenie chorej osoby. To ty musisz zająć się wszelkimi formalnościami. Nie wahaj się sprawdzać wszystkich szczegółów dotyczących placówki. Masz do tego prawo, bo walczysz o lepsze jutro dla kogoś kogo kochasz! Najważniejsze to namówić uzależnionego na leczenie, najlepiej właśnie w ośrodku zamkniętym.

Dodaj komentarz